Kompletné informácie k plochodrážnemu víkendu

0
2541

V najbližšiu sobotu a nedeľu bude žarnovická plochá dráha opäť oblečená do slávnostného šatu. Veď 70 rokov existencie je významné jubileum, ktoré stojí za to osláviť. A že to bude dôstojná oslava svedčí aj fakt, že v sobotu diváci uvidia preteky majstrovstiev Európy a v nedeľu preteky aj s Martinom Vaculíkom. Podujate organizuje Speedway Club Žarnovica s podporou mesta Žarnovica.

Sobota

V sobotu bude Žarnovica svedkom už 35. významného podujatia. Od roku 1979 sa tu jazdia preteky majstrovstiev sveta, či Európy. Tentoraz Speedway Club Žarnovica pripravuje ME juniorov – semifinále, z ktorého najlepších 8 pretekárov postúpi do finále v poľskom Gorzówe. V žarnovickom kole je mimoriadne kvalitné zastúpenie z desiatich krajín. Takmer celé štartovné pole má reálne šance na postup. Uvidíme tak zaujímavé preteky mladých, dravých a adrenalínom presýtených jazdcov do 19 rokov. V poslednej chvíli došlo k jednej zmene oproti avizovanej štartovke, keď sa tu predstaví poľský supertalent Wiktor Przyjemski z Bydgoszcze, často prirovnávaný k Tomaszovi Gollobovi.

Štartovná listina ME juniorov:

1 Mattia Santinelli, Taliansko

2 Anže Grmek, Slovinsko

3 Jaroslav Vaníček, Česká republika

4 Oskar Paluch, Poľsko

5 Jan Jeníček, Česká republika

6 Daniel Thompson, Veľká Británia

7 Tino Bouin, Francúzsko

8 Matouš Kameník, Česká republika

9 Antoni Mencel, Poľsko

10 Artjoms Juhno, Lotyšsko

11 Nazar Parnickij, Ukrajina

12 Norick Blodorn, Nemecko

13 Wiktor Przyjemski, Poľsko

14 Roman Kapustin, Ukrajina

15 Kossler Sebastian, Rakúsko

16 Ace Pijper, Veľká Británia

Náhradníci

17 Jan Hlačina, Česká republika

18 Jakub Krawczyk, Poľsko

Preteky sa začínajú o 15.00 hod. Tréning bude o 10.30 hod. Brány štadióna pre fanúšikov sa otvoria o 9.00 hod., kedy si bude možné zakúpiť vstupenky na preteky. V predaji budú samozrejme aj rôzne suveníry.

Vstupné je jednotné na celý štadión:

Dospelí – 10 eur

Mládež do 18 rokov – 5 eur

Dôchodcovia – 5 eur

Deti do 10 rokov, bývalí plochodrážni pretekári, ZŤP – zadarmo

Nedeľa

V nedeľu vyvrcholia oslavy 70 rokov žarnovickej plochej dráhy nielen samotnými pretekmi, ale aj bohatým sprievodným programom. Brány štadióna budú pre fanúšikov otvorené od 10.00 hod. kedy si bude možné zakúpiť vstupenky. Taktiež bude možné bezplatné parkovanie v areáli štadióna do 14.00 hod, alebo zaplnenia parkovísk. Každý kto si zakúpi vstupenku dostane k nej pamätnú pohľadnicu a deti tiež nálepku. V areáli štadióna na parkovisku oproti Športovému klubu bude pod stanom voľne prístupná výstava fotografií mapujúcich históriu plochej dráhy v Žarnovici. Tam bude aj stánok Slovenskej pošty, ktorej pracovníčky budú pečiatkovať spomínané pohľadnice príležitostnou pečiatkou s plochodrážnou tematikou, ktorá bola vydaná pri príležitosti 70 rokov plochej dráhy. Spomínanou pečiatkou sa bude pečiatkovať pošta ešte celý nasledujúci týždeň na žarnovickej pobočke Slovenskej pošty. V areáli budú pripravené od 13.00 hod. aj atrakcie pre deti vďaka niektorým poslancom žarnovického mestského zastupiteľstva bezplatne. Pôjde o nafukovací skákací hrad a šmýkačku. No a samozrejme nebudú chýbať ani stánky predávajúce suveníry, či už domáce alebo z Poľska. Počas pretekov budú fanúšikovia vidieť ešte vystúpenie jedného z najlepších trialistov na Slovensku Šimona Sordyla. Taktiež by mali byť svedkami vložených pretekov 125 ccm, kde budú štartovať naše mladé plochodrážne nádeje Filip Kasan, Jaroslav a Anka Hajkovci a majster Českej republiky Karel Prúša.

Sprievodný program začne o 14.45 hod. vystúpením dychovej hudby Hodrušanka, cheerleadingu a slávnostným nástupom pred hlavnú tribúnu spojeným s oceňovaním bývalých významných činovníkov a pretekárov primátorkou mesta. Fanúšikovia si tak budú môcť v skratke zaspomínať na časy minulé a vidieť ľudí, čo obetovali mnoho zo svojho času, aby sme tu raz mohli sláviť 70 rokov plochej dráhy. Potom bude nasledovať pre Žarnovicu tradičný zoskok parašutistov a nakoniec aj nástup hlavných aktérov pretekov.

Systém pretekov bude pre 20 jazdcov. Tí absolvujú najprv 16 jázd po 5 jazdcov na štarte každej z nich a potom pre najlepších šiestich bude Veľké finále.

Štartovná listina:

1 Nazar Parnickij, Ukrajina

2 Brayden McGuinness, Austrália

3 Martin Vaculík, Slovensko

4 Jan Macek, Česká republika

5 Sebastian Kossler, Rakúsko

6 Jan Kvěch, Česká republika

7 Matic Ivačič, Slovinsko

8 Antonio Lindbäck, Švédsko

9 Jakub Valkovič, Slovensko

10 Steven Goret, Francúzsko

11 Manev Milen, Bulharsko

12 Michael West, Austrália

13 Oskar Paluch, Poľsko

14 Robert Chmiel, Poľsko

15 Patryk Wojdylo, Poľsko

16 Marko Levišin, Ukrajina

17 Jakub Krawczyk, Poľsko

18 Norbert Magosi, Maďarsko

19 Facundo Cuello, Argentína

20 Jaroslav Vaníček, Česká republika

Náhradníci

21 Roman Kapustin, Ukrajina

22 Michal Baštecký, Česká republika

Vstupné:

Hlavná tribúna (bez zliav) – 15 eur

Nová tribúna a ovál – 10 eur

Mládež do 18 rokov a dôchodcovia – 7 eur

Bývalí plochodrážni pretekári, deti do 10 rokov a ZŤP – zadarmo

Tí ktorí si už zakúpili vstupenky v predpredaji, si ich zamenia v prvom stánku pred vstupom na štadión.

Predchádzajúci článokŠtartovná listina 70 rokov plochej dráhy v Žarnovici
Ďalší článokEurópske juniorské plochodrážne nádeje sa predstavili v Žarnovici
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.