Malilla bola s príchuťou neslanou – nemastnou

0
505

Asi každý slovenský fanúšik, vrátane samotného Martina Vaculíka, by bral pred Grand Prix Švédska v malom mestečku Malilla, druhé miesto ako super výsledok. Slovenský reprezentant bol pred pretekmi optimisticky naladený, veď Malilla mu väčšinou sedela. No pri pohľade na jeho výraz tváre na záver pretekov na stupňoch víťazov bolo jasné, že to malo byť trochu inak.

Výborne pripravená dráha, skvelá divácka kulisa a nádherný štadión, privítali účastníkov seriálu Grand Prix v Malille. Dráha, ktorá už 16-krát hostila najlepších na svete, nebola pre nikoho neznáma. Kvalifikačný tréning opäť ukázal…že v prípade Martina Vaculíka nič neukázal. Martin skončil až na odľahlom štrnástom mieste a ostalo mu na výber jedno z posledných čísiel – sedem. Ako však ukázal priebeh pretekov, v tejto nevýhode sa skrývala vlastne výhoda.

Vo svojej prvej jazde náš reprezentant doslova vystrelil zo štartu tesne sledovaný Robertom Lambertom. Ten striehol na chybu nášho pretekára, no našťastie Martin išiel výborne a nedal šancu svojmu súperovi. Nádherným spôsobom sa dostal dopredu aj vo svojej druhej jazde. V prvej zákrute sa bezpardónovo zaradil pred svojich súperov a nedal im žiadnu šancu, keď s prevahou zvíťazil. Systémom štart – cieľ vyhral Martin aj svoju tretiu jazdu. Tentoraz však mal veľkého súpera v osobe Andžeja Lebedevsa. Ten na nášho pretekára neustále dobiedzal a hľadal spôsob ako ho predbehnúť. Chvíľami to vyzeralo, že mu to vyjde, no našťastie Martin bol rýchly a vyhral.

O punc neporaziteľnosti prišiel Maťo vo svojej štvrtej jazde. Aj tú síce išiel po štarte dopredu, no domáci Fredrik Lindgren hnaný celým štadiónom, dokázal nášho pretekára zdolať. Ten sa mu snažil revanšovať, no Švéd sa vpredu udržal a vyhral. Vo svojej poslednej jazde základnej časti mal Martin veľkého súpera v osobe trojnásobného šampióna Bartosza Zmrazlika. Obaja výborne odštartovali, no poľský pretekár sa predsa len dostal dopredu do vedenia. Martin sa nevzdával a atakoval súpera celé štyri kolá, no bezvýsledne. Aj napriek tomu 13 bodov po základnej časti bol výborný výsledok a znamenal prvú voľbu dráhy v druhom semifinále.

Štart semifinálovej jazdy najlepšie zvládol náš pretekár, keď sa ujal vedenia. No z výjazdu prvej zákruty sa vonkajškom dostal pred neho Patryk Dudek. Martin si však dokázal udržať postupové druhé miesto, keď mal za sebou samotného Zmrazlika, ktorého tým pripravil o šnúru postupov do finále v každej tohtoročnej GP.

Šoková terapia, to bolo finále GP v Malille pre slovenských fanúšikov. Po štarte sa raketovým spôsobom dostal dopredu práve Martin Vaculík. Stále viedol až do druhej zákruty tretieho kola, kde ho doslova zostrelil domáci Lindgren. To čo spravil švédsky pretekár rozpútalo množstvo diskusií, samozrejme v jeho neprospech. Našťastie nikomu sa nič nestalo a Švéd sa ešte v depe prišiel nášmu pretekárovi ospravedlniť, pričom tak opäť urobil v telefonáte na druhý deň. Z opakovanej jazdy bol samozrejme vylúčený. Štart opäť zvládol najlepšie náš pretekár a viedol. Za ním sa odohrával veľký súboj mladého Dana Bewleyho a Patryka Dudeka, ktorý vyhral ten prvý menovaný. V treťom kole v druhej zákrute urobil náš reprezentant menšiu chybu, keď vyšiel z ideálnej stopy, čo využil Bewley a predbehol ho. Martin sa síce snažil revanšovať, no nič mu nepomohlo. Stal sa tak najsmutnejším účastníkom nielen stupňov víťazov, ale pravdepodobne aj celých pretekov. Veľmi ťažko sa mu to prekonávalo najmä pri fotení na stupňoch víťazov. Dve hodiny predtým by to bral všetkými desiatimi. Paradoxom je, že mladý Angličan nemusel dokonca ani postúpiť do semifinále nebyť kolegiálnej pomoci jeho krajana Lamberta, ktorý mu až príliš okato prepustil jeden bod v 19. jazde a Bewley tak mohol postúpiť. Zaujímavosťou je, že mladý Angličan štartuje v seriáli GP iba druhú sezónu, pričom tretíkrát postúpil do finále a tretíkrát ho aj vyhral.

Výsledky:

 1. Dan Bewley, Veľká Británia 13
 2. Martin Vaculík, Slovensko 17
 3. Patryk Dudek, Poľsko 14
 4. Fredrik Lindgren, Švédsko 16
 5. Bartosz Zmerzlik, Poľsko 12
 6. Max Fricke, Austrália 11
 7. Jack Holder, Austrália 10
 8. Robert Lambert, Veľká Británia 9
 9. Andžejs Lebedevs, Lotyšsko 8
 10. Anders Thomsen, Dánsko 7
 11. Jacob Thorssell, Švédsko 6
 12. Tai Woffinden, Veľká Británia 5
 13. Mikkel Michelsen, Dánsko 5
 14. Leon Madsen, Dánsko 3
 15. Maciej Janowski, Poľsko 2
 16. Jason Doyle, Austrália 1
 17. Filip Hjelmland, Švédsko 0 náhradník
 18. Casper Henriksson, Švédsko neštartoval

Kritický moment vo finále

Autor fotografií: Michal Krupa

Predchádzajúci článokNaši juniori štartovali v Liberci
Ďalší článokV Prahe a Pardubiciach náš tím stál na stupňoch víťazov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.