Naši juniori štartovali v Liberci

0
998

V sobotu končil seriál Majstrovstiev Českej republiky do 125 ccm na klasickej plochej dráhe v Liberci. Práve sem smerovala klubová Caravella aj s posádkou, ktorú tvorili okrem iných aj dvaja naši juniori – pretekári.

Filip Kasan a Jaroslav Hajko zbierajú skúsenosti na plochej dráhe zatiaľ na motorkách 125 ccm, keďže obaja majú ešte len 14 rokov. Do Liberca spolu s nimi išli ešte začínajúci mechanici Dominik Kasan a Viktória Danková a tiež Anička Hajková, ktorá si na svoj pretekársky debut počká do 30. júla. Všetko to prebiehalo pod taktovkou trénerov Jána Daniela a Krzysztofa Capa a hlavného mechanika Petra Černeka.

Po dlhej ceste privítalo účastníkov horúce počasie a vyprahnutá dráha. Tá bola mimoriadne prašná a polievať sa muselo dosť často. Aj napriek tomu bolo v niektorých jazdách problém vidieť pretekárov. Okrem pretekov 125 ccm pokračoval ďalším kolom aj Prebor jednotlivcov.

S nádejou sa očakával najmä štart Filipa Kasana, ktorý práve tu prešiel svojim ostrým a úspešným debutom pred vyše mesiacom. No tentoraz sa nedokázal vysporiadať s dráhou a najmä s následkami svojho pádu z Prahy a domáceho tréningu v Žarnovici. V prvej jazde to pre neho ešte vyzeralo zozačiatku nádejne, keď sa v súboji s Jarkom Hajkom dostal do vedenia, no nerovnosti na dráhe ho dostali z prvého na posledné miesto a ani v ďalších jazdách už nebodoval. Naopak úspešne si počínal Jarko Hajko, pre ktorého to boli po Prahe iba druhé preteky. Spomínanú jazdu s Filipom Kasanom vyhral, čím si pripísal svoje prvé víťazstvo v jazde. Takto dobre naladený pokračoval v pretekoch. Aj napriek tomu, že práve on bol najmenej skúsený spomedzi všetkých účastníkov pretekov, neskladal zbrane a dokázal potrápiť aj tých lepších. Pekný štart sa mu podaril hneď v nasledujúcej jazde, kde sa dostal v prvej zákrute do súboja s celkovým majstrom ČR na 125 ccm Karlom Prúšom. Ten mu síce nakoniec ušiel, no Jarko si druhé miesto udržal a získal ďalšie dva body. Vo svojej tretej jazde bol tentoraz tretí, keď sa musel skloniť pred spomínaným Prúšom a aj Štěpánkou Nyklovou, no za sebou nechal Mariana Jirouta mladšieho. Vo svojej poslednej jazde ešte bojoval o postup do finále. Jazdu dokonca po štarte aj viedol, no už v druhej zákrute sa cez neho dostala už spomínaná Štěpánka, ktorá sa prezentovala peknou plynulou jazdou. Jarko mal nakoniec rovnaký počet bodov ako ona a dokonca aj rovnaký počet lepších umiestnení, no v spoločnej jazde vždy ťahal za kratší koniec a to rozhodlo, že do finále nepostúpil a obsadil pekné piate miesto.

Výsledky:

  1. Adam Nejezchleba, Liberec 12
  2. Karel Prúša, Slaný 11
  3. Petr Marek, Praha 9
  4. Štěpánka Nyklová, Slaný 8
  5. Jaroslav Hajko, Žarnovica 8
  6. Julian Wronecki, Zielona Góra 5
  7. Marian Jirout, Pardubice 3
  8. Roman Štola, Mariánske Lázně 3
  9. Filip Kasanm, Žarnovica 0

Dvaja kamaráti Jaroslav Hajko a Filip Kasan

Moment z prvej jazdy, kedy viedol Filip pred Jarkom

Jarko v súboji s majstrom ČR Karlom Prúšom

Autor fotografií: Karel Herman

Predchádzajúci článokUž o tri týždne nás čaká bohatý plochodrážny víkend
Ďalší článokMalilla bola s príchuťou neslanou – nemastnou
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.