Máme nové nafukovacie mantinely

0
607

Žarnovická plochá dráha má už úctyhodných 71 rokov, no stále je v dobrej kondícii. Pravidelne, okrem iných, hostí na svojom ovále aj preteky majstrovstiev sveta a Európy. Aby mohlo tomu byť naďalej, bolo potrebné zakúpiť nové nafukovacie mantinely.

Speedway Club Žarnovica už na začiatku svojej existencie, v roku 2011, zakúpil prvé nafukovacie mantinely na žarnovickú dráhu. To boli ešte použité z Tarnówa. Po pár rokoch ich musel vymeniť za nové, no po ďalších siedmich rokoch aj im skončila homologizácia a pred sezónou 2024 museli byť zaobstarané už tretie nafukovacie mantinely v poradí.

Problémom bola vysoká cena 75 000 eur. Našťastie klub posledné dve sezóny odložil určitú čiastku. K tomu fanúšikovia pomohli počas zbierky pri posledných pretekoch sezóny 2023 a tiež v zbierke cez Donio. Finančné prostriedky doložili aj niektoré firmy a najvýraznejšie pomohla Svetová motocyklová federácia, ktorá dala SC Žarnovica 30 000 eur. Treba podotknúť, že FIM bola mimoriadne štedrá a že tak ocenila pravidelného organizátora pretekov MS a ME. Aj touto cestou sa chceme v mene klubu a žarnovickej plochej dráhy poďakovať všetkým, vďaka ktorým mohli byť nové nafukovacie mantinely zakúpené.

Začiatkom tohto týždňa boli nafukovačky dovezené z Poľska od výrobcu AMDAR. V utorok večer začali prípravné práce na ich inštaláciu, ktorá prebehla v stredu a štvrtok pod dohľadom poľského odborníka. Po oba celé dni pracovali členovia SC Žarnovica – Vojtech Fabian, František Šteflovič, Jozef Štefanka ml. a Jakub Valkovič od rána do večera. Pomocnú ruku po poobediach samozrejme priložili aj ďalší členovia, veď práce bolo veľa. Všetkým za to patrí veľká vďaka, rovnako ako aj firme Broart, ktorá zabezpečila potlač na plachty.

Mantinely, ktorými je teraz žarnovický ovál vybavený, sú tej najvyššej kvality A+, ktorá vyhovuje a tým najprísnejším požiadavkám, napríklad aj pre organizáciu pretekov Grand Prix. Oproti tým minulým sú mohutnejšie – dlhšie, vyššie, širšie a pevnejšie. Žarnovická plochá dráha je tak opäť o niečo bezpečnejšia.

Predchádzajúci článokŽarnovicu čakajú jarné sústredenia
Ďalší článokDotĺklo srdce nášho trénera Janka Daniela
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.