Máme piateho najlepšieho plochodrážnika sveta!!!

0
327

V sobotný večer vyvrcholili boje o majstra sveta pre rok 2019 v Speedway Grand Prix v poľskej Toruni. Na jednom z najmodernejších plochodrážnych štadiónov sveta nechýbal ani náš reprezentant a pretekár Speedway Clubu Žarnovica Martin Vaculík, ktorý má za sebou famóznu sezónu. Jeho výsledok z tohtoročného seriálu GP opäť zdvihol latku slovenskej plochej dráhy do nebotyčných výšin.

Toruń mohla premiešať celkovým poradím na medailových pozíciách, no ako sa nakoniec ukázalo, stav ostal zachovaný, aj keď sa pomenili bodové rozdiely. Maťo mal síce teoretickú šancu na bronz, no to by sa mu muselo dariť tak ako Dánovi Leonovi Madsenovi, ktorý za celý večer neprehral ani raz.

Slovenský reprezentant začal poslednú GP najlepším štartom vo svojej prvej jazde. Prvé miesto nakoniec neudržal, keď sa cez neho predral Madsen, no dva body neboli na zahodenie, keď za jeho chrbtom ostal aj obhajca svetového titulu Tai Woffinden. Svoju druhú jazdu však už premenil na víťazstvo pred tohtoročným víťazom GP Challenge Dánom Nielsom Kristianom Iversenom. Vo svojej tretej jazde narazil na Bartosza Zmarzlika, ktorý bojoval o titul. Oboch však odviedol Artjom Laguta a Maťo skončil tretí.

Tretie miesto si zopakoval aj vo svojej štvrtej jazde, keď bol nad jeho sily neskôr bronzový Emil Sajfutdinov a druhý z GP Challenge Matej Žagar, no za našim pretekárom bez bodového zisku prišiel do cieľa nakoniec v celkovom poradí štvrtý, Fredrik Lindgren.

Až posledná jazda Martina Vaculíka rozhodla, že tentoraz bude chýbať v semifinálových jazdách. V nej totiž došiel do cieľa posledný, čo znamenalo spolu sedem bodov a desiate miesto v GP Torune.

Preteky nakoniec vyhral už spomínaný Madsen pred Sajfutdinovom a Iversenom. Na štvrtom mieste došiel do cieľa finále Zamrzlik, ktorý však už po skončení semifinálových jázd mohol sláviť svetový titul.

Zaujímavosťou je určite to, že síce o vedúcom postavení Poľska vo svete plochej dráhy nikto nepochybuje, no Zmarzlik je len tretím poľským majstrom sveta, keď pred ním to dokázali Jerzy Szczakiel v roku 1973 v Chorzówe pred stotisícovou diváckou kulisou a v roku 2010 legendárny Tomasz Gollob. Mimochodom práve Tomasz Gollob stojí podstatnou časťou za úspechmi Zmarzlika, ktorého svojho času mal pod opaterou v Gorzówe. Čerstvý 24-ročný majster sveta titulom skompletizoval svoju medailovú zbierku zo svetového šampionátu.

Celkové poradie SGP 2019:

 1. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 132
 2. Leon Madsen, Dánsko 130
 3. Emil Sajfutdinov, Rusko 126
 4. Fredrik Lindgren, Švédsko 105
 5. Martin Vaculík, Slovensko 95
 6. Maciej Janowski, Poľsko 87
 7. Jason Doyle, Austrália 84
 8. Patryk Dudek, Poľsko 79
 9. Matej Žagar, Slovinsko 78
 10. Niels Kristian Iversen, Dánsko 77
 11. Artjom Laguta, Rusko 76
 12. Antonio Lindbäck, Švédsko 63
 13. Tai Woffinden, Veľká Británia 60
 14. Janusz Kolodziej, Poľsko 57
 15. Robert Lambert, Veľká Británia 39
Predchádzajúci článokČlenovia SC Žarnovica si z chuti zastrieľali
Ďalší článokPoznáme už všetkých účastníkov Speedway Grand Prix 2020
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.