Na Večeri majstrov ocenili nielen Martina Vaculíka

0
390

Už niekoľko rokov organizuje Slovenská motocyklová federácia galavečer – Večer majstrov, posledný mesiac v roku. Počas neho vyhlasuje a oceňuje nielen majstrov Slovenska v každej disciplíne, ale aj úspešných reprezentantov, jubilantov a významné osobnosti slovenského motocyklového športu z minulosti. Aj keď je plochá dráha čo do počtu najmenšia z disciplín, ktoré SMF zastrešuje, tento rok dostala ocenení oproti minulosti doslova neúrekom.

Pokým pred vznikom Speedway Clubu Žarnovica chodil vtedajší viceprezident plochej dráhy Zdeněk Repiský na vyhlasovanie majstrov Slovenska väčšinou len ako pozvaný hosť do publika, v posledných rokoch sa dostáva plochej dráhe aj na tejto akcii viac a viac pozornosti a ocenení. Tento rok bol najväčšou hviezdou celého večera Martina Vaculík, ktorý dosiahol piatym miestom vo svetovom šampionáte najvýznamnejší výsledok slovenskej motocyklovej sezóny. Na pódiu bol však odmenený dvakrát. Najprv to bolo za zisk slovenského plochodrážneho titulu a potom za spomínaný úspech v Grand Prix. Z plochodrážnikov však nebol sám. Spoločnosť mu robil David Pacalaj, ktorý získal historicky prvý titul slovenského juniorského šampióna na plochej dráhe. Oboch oceňovala jedna z najväčších osobností slovenskej plochej dráhy, Ján Daniel, ktorý sa tomuto športu venuje bezmála 50 rokov, či už v minulosti ako aktívny pretekár, alebo v súčasnosti ako tréner. Aj on samotný si prevzal za túto dlhoročnú prácu ocenenie od prezidenta SMF Petra Lazara a viceprezidenta Ing. Jakuba Zliechovca. 

To však nebolo všetko čo sa týka plochej dráhy. Výborný moderátor Alex Štefuca totiž na pódium pozval ďalšie dve osobnosti slovenskej plochej dráhy, ktoré výrazne prispeli k jej fungovaniu v 60-tych a na začiatku 70-tych rokov minulého storočia. Boli nimi Miroslav Rybanský a Tibor Klimits z Bratislavy. V nasledujúcich riadkoch si môžete o nich v krátkosti prečítať krátky text z pera plochodrážneho historika Ing. Jozefa Treščáka.

Miroslav Rybanský je z Bratislavy. Najprv sa venoval motoakrobacii a potom terénnym motocyklovým pretekom. Plochú dráhu jazdil v rokoch 1961 až 1970. V roku 1963 sa stal prvým majstrom Slovenska, o rok neskôr tento výsledok zopakoval a v roku 1965 obsadil druhé miesto. Ešte pred koncom aktívnej športovej činnosti sa z núdze stal aj funkcionárom. Ako predseda slovenskej športovej komisie pre plochú dráhu sa postaral v roku 1969 o obnovenie majstrovstiev Slovenska. Keď plochá dráha opäť nemala svoje miesto v hlavnom meste Slovenska, bola pod jeho vedením vybudovaná v roku 1973 plochá dráha v Zohore. Na jar roka 2019 oslávil Miroslav Rybanský 80. narodeniny.

Tibor Klimits má 83 rokov a je z Bratislavy. Od roku 1957 štartoval na terénnych motocyklových pretekoch a súťažiach. V roku 1961 začal jazdiť na plochej dráhe a v zime pretekal na ľade. Bolo to v čase, keď sa už plochá dráha nejazdila na Dimitrovke, tak ako predtým na Slodobe. Tibor Klimits bol neskôr popri športovaní najbližším spolupracovníkom Miroslava Rybanského pri prevádzkovaní plochej dráhy v bratislavskom Prievoze a pri budovaní ďalšieho športoviska v Zohore. Plochú dráhu jazdil do roku 1974, dodnes mu patrí 3. miesto v počte odjazdených pretekov v majstrovstvách Slovenska. 

  Večer majstrov, ktorý vkusne sprevádzali vystúpenia rôznych hudobných umelcov, po oficiálnej časti pokračoval voľnou zábavou do skorých ranných hodín. Bol príležitosťou na utužovanie priateľstiev, vytváranie nových kontaktov a mnoho debát medzi zástupcami rôznych motocyklových disciplín. Vedeniu SMF za organizáciu patrí veľká vďaka.

Predchádzajúci článokŽarnovické majstrovstvá sveta a Európy: 1979
Ďalší článokŽarnovické majstrovstvá sveta a Európy: 1980
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.