Nádherné extraligové súboje zastavil iba dážď

0
347

V nedeľu 5. augusta pokračovala československá Extraliga svojim šiestym kolom na dráhe v Žarnovici. Fanúšikovia, ktorí si našli cestu na štadión boli svedkami dvanástich jázd s peknými súbojmi. Len dážď znemožnil odjazdenie posledných dvoch sérií jázd, ktoré by mohli ešte zamiešať kartami.

Pravdepodobne prvé aj posledné vystúpenie Martina Vaculíka na žarnovickej dráhe v tejto sezóne poriadne zamiešalo kartami v extraligových pretekoch, kde prakticky každý tím mohol siahnuť na víťazné vavríny alebo skončiť na poslednom, štvrtom mieste. Všetky tímy sa totiž snažili vytiahnuť to najlepšie čo majú a na dráhe to aj bolo vidno.

Úvod pretekov sa niesol v tradičnom nástupe, počas ktorého sa gratulovalo k 75-ke pána Vladimíra Ceglédyho, opore žarnovického ligového tímu druhej polovice šesťdesiatych rokov a väčšiny sedemdesiatych rokov. Tiež sa minútou ticha spomínalo na predčasný odchod do večnosti jedného z mladých adeptov plochodrážneho remesla a člena SC Žarnovica takmer 13-ročného Alexa Debnára. Potom sa už rozhoreli spomínané boje na dráhe.

Víťazne začal domáci celok vďaka Martinovi Vaculíkovi, ktorý sa raketovým štartom dostal dopredu a bezpečne vyhral. To bolo asi jediné bezproblémové víťazstvo v pretekoch. O ďalších rozhodovali súboje na ostrie noža. Hneď v druhej jazde to nádherným štýlom predviedli Poliaci Jakub Jamróg a Grzegorz Znegota. V nasledujúcej ťahal za víťazný koniec David Pacalaj, ktorý dokázal poraziť takmer kompletnú českú juniorskú špičku. Vo štvrtej jazde si dokázal s favorizovaným Václavom Milíkom poradiť Eda Krčmář. Štart nevyšiel slovenskému juniorovi Michalovi Tomkovi, ktorý roztrhol štartovaciu pásku a musel štartovať s 15-metrovým handicapom.

V piatej jazde to už Maťo Vaculík nemal také ľahké. Zo štartu sa ocitol za Jamrógom, ale nádherným spôsobom jazdou vonkajškom svojho súpera predbehol už v prvom kole a tri body poslali Žarnovicu opäť do vedenia. V šiestej jazde zamiešal kartami najprv domáci manažér Ján Daniel, keď namiesto Jakuba Valkoviča postavil náhradníka Adriana Galu. Ten sa smelo po štarte pustil do Milíka a dve kolá sa snažil dostať pred neho. Síce sa mu to nakoniec nepodarilo, no dva body pred Simotom a Kvěchom ostali doma. V siedmej jazde sa síce proti českej špičke nepresadil bodovo David Pacalaj, no ôsma jazda priniesla nádherný súboj Galu, ktorý tentoraz nahradzoval Michala Tomku so Zengotom. Tu mohli vidieť fanúšikovia, že rozdiel kvality medzi pretekárom absolútnej špičky našich severných susedov a pretekárom 1.ligy nie je takmer žiadny. Víťazne síce odjazdil Zengota, no Gala sa niekoľkokrát ocitol pred svojim súperom a divákov držal v napätí. To už začalo mierne pršať a tak organizátori mali čo robiť, aby urýchlili priebeh.

Deviata jazda priniesla pekné víťazstvo Martina Vaculíka nad Milíkom a následné víťazstvo Adriana Galu nad Eduardom Krčmářom jazdiacim v pozícii žolíka dostalo Žarnovicu opäť do vedenia. Potom však prišli dve nuly Davida Pacalaja a Michala Tomku a silnejúci dážď. Najhoršie však boli blesky, počas ktorých pôsobenia regule zakazujú jazdu. Dážď trval asi hodinu a aj keď nebol veľmi silný, napáchal na dráhe škody, ktoré by mohli byť nebezpečné pre hlavných aktérov – jazdcov. Preto sa jury pretekov priklonila k názoru všetkých manažérov tímov, tlmočiacich postoj svojich jazdcov, a preteky predčasne ukončila.

V záverečnom poradí síce Žarnovica neudržala prvé miesto, no druhé miesto v extraligových pretekoch je nielen tohtoročným maximom, ale aj maximom v celom pôsobení žarnovického tímu v Extralige (1985, 2017-2018).

Výsledky:

1. AMK ZP Pardubice 23 (Grzegorz Zengota 9, Václav Milík 7, Hynek Štichauer 6, Patrik Mikel 1)

2. SC Žarnovica 19 (Martin Vaculík 9, Adrian Gala 7, David Pacalaj 3, Jakub Valkovič 0, Michal Tomka 0)

3. AK 3ton Slaný 18 (Eduard Krčmář 8, Jakub Jamróg 7, Zdeněk Simota 3, Petr Chlupáč 0)

4. AK Markéta Praha 14 (Josef Franc 5, Jan Kvěch 3, Matěj Kús 2, Zdeněk Holub 2, Ondřej Smetana 2)

 

Vladimír Ceglédy

Maťo Vaculík v akcii

David Pacalaj (červená)

Súboj Maťa a Jakuba Jamróga

David atakuje Josefa Franca

Krkolomná jazda Adriana Galu v snahe predbehnúť Grzegorza Zengotu

Na dráhe

Predchádzajúci článokŠtartovná listina na žarnovickú Extraligu je poriadne nabitá
Ďalší článokMalilla miešala kartami aj s pričinením Martina Vaculíka
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.