Odišla ikona Březolupskej plochej dráhy

0
467

Každá plochodrážna lokalita má svoju plochodrážnu ikonu, človeka, ktorý je desaťročia aktívny pri jej fungovaní, bez ktorého sa to ani nedá predstaviť. A práve takouto ikonou v Březolupoch bol Miloš Plzák, ktorý nás opustil v sobotu 25. januára vo veku 85 rokov.

Každý, kto čo len určité obdobie mal niečo spoločné s březolupskou plochou dráhou, vie, že na jej čele roky stála postava na 100% oddaná tomuto športu. Miloš Plzák donedávna aktívne plnil rolu šéfa moravského klubu, ktorý to mal do Žarnovice blízko nielen kilometrami, ale aj priateľskými vzťahmi.

Jeho príhoda s plochou dráhou sa začala po roku 1961, kedy bola v Březolupoch vybudovaná dráha. Krátko na to začal aktívne pretekať, čo mu vydržalo do polovice 70-tych rokov minulého storočia. Po 2-3 rokoch kedy sa aktívne nezapájal do diania v březolupskej plochej dráhe, sa vrátil k moravskému tímu ako kouč a zobral si nastarosti mladých jazdcov. Jeho rukami prešli pretekári ako Lubomír Jedek, Jaroslav Gavenda, Josef Mizera a ďalší. Neskôr z pozície šéfa klubu pokračoval vo svojej práci, pričom aj v náročných časoch dokázal udržať březolupskú plochú dráhu. V posledných rokoch od neho prevzali kormidlo najprv Josef Mizera a potom aj Jaroslav Gavenda so svojimi synmi. Miloš Plzák však nechýbal na pretekoch ako čestný hosť, ktorý vedel vždy rozdávať dobrú náladu. Často navštevoval aj preteky v Žarnovici, či v Kopřivnici.

Rozhovor s ním si môžete prečítať tu: http://www.speedwaya-z.cz/?p=5301

Posledná rozlúčka s ikonou březolupskej plochej dráhy bude v piatok 31. januára v Zlíne. Nech odpočíva  v pokoji!

Miloš Plzák v roli manažéra březolupského tímu v roku 2008

Predchádzajúci článokSpeedway Club prezentoval plochú dráhu v bratislavskej Inchebe
Ďalší článokDarujte 2% z dane žarnovickej plochej dráhe a poďte zadarmo na Medzinárodné majstrovstvá Slovenska
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.