Plochá dráha zavítala opäť do Zvolena

0
469

Stalo sa už tradíciou v posledných rokoch, že plochodrážnici po ukončení sezóny mieria do 40 kilometrov od Žarnovice vzdialeného Zvolena, kde besedujú v rámci Týždňa vedy a techniky so študentmi na tamojšej Strednej priemyselnej škole dopravnej. Rovnako tomu bolo aj vo štvrtok 7. novembra.

Zvolen je približne 40-tisícové mesto, v ktorom sa síce plochá dráha nikdy nejazdila, no pochádza z neho dvojica úspešných slovenských plochodrážnikov. Vojtech Mihálik patrí k prvej generácii plochodrážnikov, ktorí štartovali v ligovej veste Žarnovice v druhej polovici 60-tych rokov, pričom bol prvým kapitánom tímu. Hneď v nasledujúcej generácii to bol jeden z najväčších slovenských plochodrážnych talentov Ján Danihel, ktorý v 70-tych rokoch patril aj medzi širšiu československú špičku. Spomenúť možno ešte jeho staršieho brata Ivana Danihela, ktorý však prevažnú časť svojej kariéry strávil v bratislavskom tíme, keďže v Bratislave absolvoval vysokoškolské štúdium. To je však už história. 

V súčasnosti tak Zvolen navštevujú plochodrážnici iba v rámci besied na spomínanej Strednej priemyselnej škole dopravnej. Všetko má už niekoľko rokov „na triku“ učiteľ Ing. Tibor Lešniak, ktorý síce pochádza z Východného Slovenska, no vďaka svojmu žiakovi Samuelovi Chmolovi (mechanikovi Davida Pacalaja) sa dostal k žarnovickej plochej dráhe a doslova sa do nej „zamiloval“. Odvtedy nielen, že nechýba na väčšine žarnovických pretekov, ale pravidelne hostí plochodrážnikov na spomínanej škole.

Tentoraz sa s týmto športom zoznamovali všetky triedy prvého ročníka. Žiaci, rozdelení do dvoch skupín, dokázali byť veľmi pozornými poslucháčmi.  Zaujímavosťou je, že spomedzi približne 60 študentov o žarnovickej plochej dráhe už počula väčšina z nich. Aj vďaka tejto besede sa tak mohli bližšie zoznámiť z jedinečnosťou, ktorá patrí k Žarnovici. Tento nádherný šport im priblížili tréner Ján Daniel, David Pacalaj, spomínaný mechanik Samuel Chmola a predseda SC Mgr. Martin Búri.

Predchádzajúci článokŽarnovica bude svedkom najvýznamnejších plochodrážnych pretekov vo svojej histórii!!!
Ďalší článokDo Žarnovice povedie cesta cez Škótsko, Francúzsko, Nemecko a Taliansko
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.