Plochodrážne hviezdy si v Žarnovici nič nedarovali

0
485

V sobotu 25. mája zorganizoval Speedway Club Žarnovica ďalšie vrcholové podujatie – Kvalifikáciu do Grand Prix – majstrovstvá sveta. Na štart sa nakoniec postavilo šestnásť pretekárov a jeden náhradník zo štrnástich krajín, keď zraneného Francúza Dimitri Bergé, nahradil domáci Jakub Valkovič. Preteky pred početnou diváckou kulisou sa stali korisťou Dána, ktorý v Žarnovici ešte ani raz neskončil mimo stupňov víťazov.

Kvalifikáciu do Grand Prix organizoval za svoje štrnásťročné pôsobenie SC Žarnovica už sedemkrát, pričom raz išlo o preteky GP Challenge. Tentoraz ju pod záštitu zobral opäť predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter a podporilo aj novovzniknuté Ministerstvo cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

Samotnému podujatiu predchádzali niekoľkomesčné prípravy a v posledných týždňoch už nepretržite práce aj na štadióne. Organizátorov a aj fanúšikov trochu potrápili nepriaznivé predpovede počasia, no našťastie v termíne pretekov bolo nakoniec slnečno a bez dažďa. Deň predtým, ale prišiel silný lejak a doslova na chvíľu zatopil dráhu, no množstvo usilovných rúk členov SC Žarnovica si s vodou rýchlo poradilo.

A tak sa v sobotu ráno mohli brány do sviatočného rúcha odetého štadióna, otvoriť pred všetkými účastníkmi. Takmer 80 dobrovoľníkov dokázalo všetko čo bolo potrebné po organizačnej stránke. Na preteky zavítal okrem predsedu BBSK Ondreja Luntera aj minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi so svojou manželkou a ďalší predstavitelia ministerstva. Samozrejme nechýbal ani prezident Slovenskej motocyklovej federácie Peter Lazár a primátorka mesta Žarnovica Alena Kazimírová. To všetko za sprievodu televíznych kamier RTVS, ktorá prinášala priamy prenos vo vysokej kvalite aj vďaka českej firme Reckord, ktorá robí zabezpečuje prenosy z poľskej plochodrážnej Extraligy. Pre deti zabezpečil klub bezplatné atrakcie – skákací hrad a maľovanie na tvár, ktoré boli celý čas v plnej permanencii.

Preteky sa už od úvodu rozbehli vo vysokom tempe. V prvej jazde síce Jakub Valkovič nedokázal udržať za sebou Lotyša Kostigovsa, no pripísal si aspoň bod na úkor Rumuna Popu. V druhej jazde zdvíhal divákov zo sedadiel súboj Martina Vaculíka s Václavom Milíkom. Český pretekár už v minulosti dokázal povodiť našu jednotku na žarnovickej dráhe. Tentoraz jeho vedenie trvalo dve kolá, kým za burácania približne 5 000 divákov išiel nezadržateľne dopredu Martin Vaculík. Ďalšie vzrušenie priniesla štvrtá jazda, v ktorej sa ujal vedenia pred hviezdnymi Thomsenom a Dudekom český 17-ročný talent Adam Bednář. Bohužiaľ dlho sa z neho neradoval, keď ho zradila roztrhnutá reťaz. Aj celkovo tento pretekár získal sympatie publika, ktoré mu fandilo a užívalo si jeho jazdu.

Pekných súbojov nechýbalo ani v ďalších jazdách. Majstri ako Robert Lambert, Anders Thomsen, Patryk Dudek a ďalší nezostávali svojej povesti nič dĺžny. Vo výbornom svetle sa predviedol Austrálčan Brady Kurz, ktorého možno označiť za čierneho koňa pretekov. Šok zažili všetci prítomní vo ôsmej jazde. Každý si už nejako zvykol, že tu víťazí iba Martin Vaculík a keď sa už nájde premožiteľ, tak v jednej jazde iba jeden. V tej ôsmej boli až dvaja. Martinovi nevyšiel štart, keď podľa jeho slov netrafil správny prevod a dopredu išli Patryk Dudek a Robert Lambert.

Vo svojej tretej jazde mala naša jednotka poriadnu dávky smoly. „Hneď po štarte som zaregistroval, že mi vypadlo vrchnák z nádrže na metýl. Metýl ma oblial na kombinézu a prilbu. Skúsil som to zakryť rukou, no tak sa jazdiť nedalo. Pustil som pred seba Thomsena, ktorý bol dosť rýchly, no potom som zhodnotil, že aj tak nedôjdem do cieľa a ešte sa môže niečo stať. Tak som sa snažil odstúpiť aj ostatným jazdcom, aby do mňa zozadu nevrazili,“ zhrnul v krátkosti príčinu nedokončenia svojej tretej jazdy Martin Vaculík. Smolu mal v predošlej sérii aj Adam Bednář, ktorý mal pád, našťastie bez následkov.

Strata dôležitých bodov pre Martina Vaculíka znamenala situáciu, akú si v Žarnovici málokto pamätá. Martin síce suverénne vyhral ostatné svoje dve jazdy, no desať získaných bodov mu stačilo iba na piate miesto, prvé pod postupovou hranicou. Rovnako ako on nazbieral desať bodov aj Luke Becker z USA, ktorý vlani zo Žarnovice postúpil a ktorého aj tentoraz sprevádzal na náš štadión jeho mentor štvornásobný majster sveta Greg Hancock. Greg si veľmi pochvaľoval štadión, ale aj nádherné okolie, prírodu.

V ďalšom priebehu pretekov mal navrch v Žarnovici obľúbený Dán Thomsen, ktorý neskrýval fakt, že naša dráha je jeho obľúbená. Veď od roku 2015, keď tu štartoval prvýkrát, neskončil horšie ako na celkovo druhom mieste! Aj tentoraz ťažko hľadal premožiteľa. Až vo svojej štvrtej jazde prehral s Luke Beckerom. So štrnástimi bodmi nakoniec preteky vyhral. Druhé miesto s trinástimi bodmi získal dlhoročný účastník SGP a vicemajster sveta Patryk Dudek, ktorý tak potvrdil, že žarnovická dráha mu sedí. O tretie miesto sa musela ísť dodatková jazda. V jej čase nebolo isté, či bude mať postup istý aj štvrtý pretekár v poradí, takže mala špeciálny náboj. Zo Žarnovice totiž postupovala iba trojica najlepších, ak by si postup z ostatných kôl nevybojoval žiadny český pretekár. GP Challenge sa ide totiž v Pardubiciach. Jazdu po veľkom súboji vyhral Brady Kurtz, pričom len tesne za ním došiel do cieľa aktuálny účastník SGP Brit Robert Lambert. Ten mohol ísť nakoniec večer kľudne spať, lebo z Loniga si víťazstvom postup do Challenge zaistil Jan Kvěch a to znamenalo, že postupuje aj Lambert. Do poslednej jazdy sa o postup snažil aj ďalší bývalý účastník SGP Švéd Oliver Berntzon. V dvadsiatej jazde však prišiel do cieľa posledný a bolo po nádejach.

Výsledky:

 1. Anders Thomsen, Dánsko 14
 2. Patryk Dudek, Poľsko 13
 3. Brady Kurtz, Austrália 12
 4. Robert Lambert, Veľká Británia 12
 5. Martin Vaculík, Slovensko 10
 6. Luke Becker, USA 10
 7. Oliver Berntzon, Švédsko 9
 8. Václav Milík, Česká republika 9
 9. Adam Bednář, Česká republika 6
 10. Matic Ivačič, Slovinsko 6
 11. Jevgenijs Kostigovs, Lotyšsko 5
 12. Norick Blodorn, Nemecko 5
 13. Antti Vuolas, Fínsko 3
 14. Andrij Karpov, Ukrajina 3
 15. Jakub Valkovič, Slovensko 1
 16. Andrei Popa, Rumunsko 1
 17. Jan Jeníček, Česká republika 0 (náhradník)
Predchádzajúci článokKompletné informácie k sobotným pretekom
Ďalší článokSpeedway Academy mala ministerskú návštevu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.