Plochodrážnici s Martinom Vaculíkom stihli tri besedy za dopoludnie

0
488

Rozprávať sa v Žarnovici o plochej dráhe, to je niečo podobné ako vo Zvolene o hokeji. Každý, aj ten najmenší, vie čo to je a má nejakú skúsenosť s týmto športom. Zdá sa to byť taká všedná téma. Zo zdanlivej všednosti však v stredu dopoludnia dostal okolo 150 detí Martin Vaculík, ktorého besedy organizoval Speedway Club Žarnovica.

Žarnovické deti a mládež sú z veľkej časti fanúšikmi plochej dráhy. To sa ukázalo tak na Základnej škole na Ul. Fraňa Kráľa ako aj v Materskej škole na Ul. Andreja Sládkoviča. Deti od 4 do 15 rokov mali tú možnosť pobesedovať si s pretekárom svetovej veľkosti.

V minulom roku navštívil Maťo so Speedway Clubom deti v žarnovickej cirkevnej ZŠ, kde nechýbali ani kamery poľskej televízie. Tentoraz sa to síce zaobišlo bez televíznych kamier, no nič to neubralo na skvelej atmosfére. Beseda prebiehala „tradične“. Po úvodných zoznámeniach a predstavení histórie tohto športu a histórie SC Žarnovica v podaní predsedu SC Mgr. Martina Búriho, pokračoval v rozprávaní o svojich začiatkoch a prvých úspechoch Maťo Vaculík. Niečo k tréningom a starostlivosti o výchovu mladých plochodrážnych talentov v žarnovickej Speedway Academy povedal aj tréner Ján Daniel. Janči Mihálik, mladý juniorský reprezentant Žarnovice, zase zoznámil deti s plochodrážnym motocyklom, ktorý samozrejme nikdy nechýba na besedách. Potom už nasledovali otázky detí, ktoré si mohli napísať na papier. Na všetko sa odpovedalo a otázky boli samozrejme po väčšine na Maťa, aj keď sa niektorí pýtali na cenu plochodrážneho motocykla, či zisk z pretekov organizovaných v Žarnovici a podobne. Niekoľko šťastlivcov bolo následne vylosovaných a dostali malé plochodrážne darčeky. Potom nasledovala autogramiáda a fotenie. Deti si so sebou odnášali množstvo nálepiek, plagáty, kalendáre, podpisové karty a predovšetkým pekný zážitok.

Trochu inak to vyzeralo v škôlke. Štyri až päťročné deti neskrývali radosť z Martinovej návštevy. Maťo sa s nimi spontánne porozprával, kládli množstvo otázok a oboznamovali ho akí veľkí sú oni fanúšikovia 🙂 Otázkam sa nevyhol ani tréner, či Janči Mihálik.

Témou besedy bolo aj športovanie vo všeobecnosti, pričom deti si dokonca s našim reprezentantom krátko zacvičili. Keďže aj Maťo má dvoch synov v podobnom veku, musel ukázať ako s nimi spieva a škôlkou sa ozýval radostný spev najznámejších detských pesničiek. Potom deti dávali jazdcovi Grand Prix hádanky, z ktorých neuhádol iba jedinú. Tá znela: „Je to sklenené a vnútri sú čísla,“…..odpoveď, „No predsa hodiny,“ 🙂 

Pani učiteľky tiež prezradili, že deti sa často na dvore hrajú na plochodrážnikov, pričom si dávajú mená všetkých žarnovických pretekárov. A práve pri tom vznikla myšlienka, že Maťo ešte tento školský rok spoločne so svojimi synmi zavíta do škôlky opäť a zahrá sa s deťmi na dvore ich obľúbené hry.

Detský prejav radosti a záujmu nemal konca no po necelej hodinke sa s nimi museli plochodrážnici rozlúčiť. Predtým však ešte nasledovalo spoločné fotenie, rozdávanie podpisových kariet, nálepiek a podobne. Aj hostitelia obdarovali plochodrážnikov peknými darčekmi – kresbami pretekárov na motorkách. Deti následne čakal obed a potom spánok…..ktovie koľko z nich aj zaspalo? 🙂

Záverom treba dodať už to staré a overené, že žarnovické deti plochou dráhou žijú a sú veľkými fanúšikmi Martina Vaculíka a ďalších pretekárov. 

Predchádzajúci článokDlhoroční sponzori pokračujú s nami
Ďalší článokMáme plán účasti Martina Vaculíka na pretekoch v Žarnovici v sezóne 2020
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.