Plochodrážny svet a Európa v Žarnovici

0
500

Písal sa rok 1979, kedy sa na žarnovickom plochodrážnom ovále prvýkrát uskutočnili majstrovstvá sveta. Odvtedy sa jediná slovenská plochá dráha etablovala medzi stálych organizátorov významných podujatí. Doteraz ich tu bolo zorganizovaných 35, čo nemá v slovenskom motoristickom športe obdobu. História pokračuje dodnes.

1979

Na prelome rokov 1978 a 1979 prešla žarnovická plochá dráha veľkými zmenami. V novembri 1978 na zasadaní komisie FIM v poľskej Poznani bolo rozhodnuté prideliť do nášho mestečka preteky majstrovstiev sveta. Žarnovicu v tomto smere na Slovensku predbehla iba Považská Bystrica so svojou Šesťdňovou v roku 1977. Veľké zmeny sa podarili organizátorom združeným okolo Ing. Milan Šovčíka. Dráha bola rozšírená a zároveň skrátená na maximálnu povolenú dĺžku 400 metrov a dostala namiesto čiernej škvary bledožltý dolomitový povrch. Nové mantinely s červeným lemovaním a ďalšie vylepšenia a obnovy na štadióne boli skvelou vizitkou pre skúsených organizátorov. 22. apríla 1979 sa tak mohlo v Žarnovici odjazdiť pred 8 000 divákmi a televíznymi kamerami, predkolo MS jednotlivcov. Preteky, na ktorých štartovali reprezentanti Bulharska, Maďarska, Rakúska, Talianska a Československa, ovládli domáci reprezentanti, pričom bez konkurencie bol víťaz Jiří Štancl starší. Zo šiesteho miesta postúpil aj domáci odchovanec Ján Daniel.

1980

O rok na to si žarnovická plochá dráha podujatie rovnakého druhu zopakovala. 5 000 divákov a opäť televízne kamery, ktoré tentoraz sprostredkovali preteky v zázname, videli ďalšie predkolo MS jednotlivcov, v ktorom bol tentoraz neprekonateľný Petr Ondrašík.

1981

Do tretice dostala Žarnovica dôveru od FIM v roku 1981, kedy opäť predkolo MS jednotlivcov prilákalo na náš štadión 8 000 divákov. Tentoraz išlo o preteky oveľa dramatickejšie oproti tým minulým, keď jedným z dvojice československých reprezentantov bol domáci Zdeno Vaculík. Z víťazstva sa síce tešil Nemec Bacik pred krajanom Niedermaierom a Dánom s nemeckou licenciou Praestbrom, ale z piateho miesta ďalej postúpil aj spomínaný Zdeno Vaculík.

1983

Po ročnej prestávke dostala Žarnovica významné podujatie v roku 1983. Semifinále ME juniorov priviedlo na štart jazdcov z krajín, ktorých v socialistickom bloku nebolo často vidieť. Predovšetkým Angličania, ale aj Dáni, Švédi, či Novozélanďan a Austrálčan, dokázali ukázať silu plochej dráhy spoza železnej opony, keď najlepším domácim pretekárom bol Roman Matoušek na nepostupovom deviatom mieste a osem jázd bolo rýchlejších než dovtedajší rekord dráhy. Preteky videlo 8 000 divákov.

1984

V roku 1984 bolo najvýznamnejším podujatím kontinentálne semifinále MS jednotlivcov. Pretekári sa mohli pohodlne pripraviť na súboje v rozšírenom depe, pod ktorým vznikli nové priestory pre klub a klubových jazdcov. Preteky pred 10 000 fanúšikmi a televíznymi kamerami vyhral prekvapujúco 20-ročný Zenon Kasprzak z Poľska, otec súčasnej plochodrážnej hviezdy Krzysztofa Kasprzaka. Jeho výkon bol však zatienený smutnou udalosťou, keď vo svojej prvej jazde spadol 36-ročný nemecký pretekár Gilgenreiner, ktorý si poranil chrbticu a odvtedy sa pohybuje na invalidnom vozíku.

1985

Aj o rok neskôr, v pretekoch rovnakého významu – kontinentálnom semifinále MS jednotlivcov vyhral cudzinec. Tentoraz išlo o majstra sveta z roku 1983 Nemca Egona Müllera. Za ním skončil jeho krajan Klaus Lausch a na treťom mieste súčasný šéf svetovej plochej dráhy Armando Castagna z Talianska. Svedkami pekných pretekov boli opäť televízne kamery a 8 000 ľudí na štadióne.

1986

V roku 1986 vyhralo na žarnovickej dráhe družstvo Československa jedno z kôl skupiny B MS družstiev. Mimoriadne vyrovnané preteky sa skončili minimálnymi rozdielmi, keď prvé Československo delilo od poslednej Austrálie iba šesť bodov. Medzi nimi sa umiestnili Poliaci a Nemci.

LEAD Technologies Inc. V1.01

1987

Semifinále ME juniorov sa do Žarnovice vrátilo v roku 1987. A opäť padali traťové rekordy. Víťazstvo si vybojoval neskorší vicemajster Európy Piotr Świst z Poľska a postup si na poslednú chvíľu zaistil aj Gašpar Forgáč, ktorý potom vo finálových pretekoch v Zielonej Góre obsadil šieste miesto, čo bolo na dvadsať rokov najlepším umiestnením slovenského pretekára v pretekoch majstrovstiev Európy.

LEAD Technologies Inc. V1.01

1988

V roku 1988 mala Žarnovica „iba“ kvalifikačné kolo MS jednotlivcov. 6 000 fanúšikov videlo víťazstvo Romana Matoušeka a historický úspech v podobe postupu zo štvrtého miesta pre domáceho Gašpara Forgáča.

LEAD Technologies Inc. V1.01

1990

Po ročnej prestávke opäť zaviala nad žarnovickým štadiónom vlajka Svetovej motocyklovej federácie (FIM), keď v semifinále Kontinentu MS jednotlivcov vyhral Maďar Zoltán Adorján pred Lauschom a Castagnom.

1992

Po ďalšej ročnej prestávke sa v roku 1992 odjazdili sa v Žarnovici iba dve podujatia. Jedným z nich bolo kvalifikačné kolo MS jednotlivcov. Po dodatkovej jazde zvíťazil Bohumil Brhel pred vtedy mladým, dnes historicky najúspešnejším poľským pretekárom Tomaszom Gollobom. Postup bol nad sily domáceho Gašpara Forgáča.

LEAD Technologies Inc. V1.01

1994

Po vzniku Slovenskej republiky a následnom vzniku Slovenskej motocyklovej federácie (SMF) sa prvé preteky majstrovstiev sveta pod jej hlavičkou uskutočnili práve na žarnovickej plochej dráhe. V kvalifikačnom kole MS juniorov 15. mája 1994 pred 4 500 divákmi triumfovala mladá nádej našich západných susedov Tomáš Topinka, súčasný manažér pražského extraligového tímu.

1995

O rok na to bola Žarnovica opäť hostiteľom MS juniorov. Aj tentoraz zvíťazil Topinka, čoho svedkom bolo 3 000 divákov. V štartovnej listine figurovalo meno Jiřího Rafaja pod hlavičkou Slovenska, avšak išlo o pražského pretekára so slovenskou licenciou.

LEAD Technologies Inc. V1.01

1996

Do tretice rovnaké preteky hostila Žarnovica aj v roku 1996. Teraz sa z víťazstva tešil Jiří Štancl mladší, pričom na stupňoch víťazov mu robil spoločnosť neskorší pretekár Grand Prix Jaguś z Poľska a syn ďalšieho dobre známeho otca Marian Jirout. Do bojov o postup mal zasiahnuť aj prvý odchovanec žarnovickej plochej dráhy po dlhšom období Andrej Niederland, no ten nakoniec svoju účasť vzdal.

LEAD Technologies Inc. V1.01

2003

Po roku 1996 prišiel dlhší útlm. Dokonca boli roky kedy hrozilo, že žiadne preteky na plochej dráhe v Žarnovici nebudú. Až prišlo polstoročie existencie už dlhodobo jedinej plochej dráhy na Slovensku a v roku 2003 bola obnovená FIM licencia pre semifinále majstrovstiev Európy juniorov. Víťazom pred 2 000 divákmi sa stal Poliak Miedziński, druhý skončil Rakúšan Fritz Wallner a tretí súčasný pretekár seriálu GP Janusz Kolodziej.

2006

Rok 2006 priviedol na žarnovický ovál po dlhom čase skutočnú širšiu svetovú plochodrážnu špičku. Sklamaním pre organizátorov bola návšteva iba 3 000 divákov, ktorých odradilo najmä príliš vysoké vstupné. Aj napriek tomu sa do kroniky žarnovickej plochej dráhy mohlo zapísať, že preteky vyhral vtedy hviezdny Austrálčan Ryan Sullivan pred Poliakom Protasiewiczom. Divákom sa predstavili ďalšie hviezdy ako Niels Kristian Iversen, Chris Harris, Fredrik Lindgren, či Mikael Max, ktoré mali bohaté skúsenosti so seriálom GP, pričom Iversen a Lindgren v ňom štartujú aj v súčasnosti.

2008

O dva roky na to v kvalifikačnom kole MS juniorov 2008 mohli žarnovickí fanúšikovia konečne fandiť svojmu pretekárovi. 18-ročný Martin Vaculík síce ešte nevyhral, no zo štvrtého miesta bezpečne postúpil do semifinále. Zvedavých na toto podujatie bolo iba 1 700 divákov. Preteky vyhrala ruská raketa Emil Sajfutdinov.

2011

Aj napriek rastúcej výkonnosti Martina Vaculíka, žarnovická plochá dráha zaznamenávala v tomto období ďalší úpadok. Organizátor síce poberal historicky najvyššie dotácie zo štátnych inštitúcií, či od samosprávy, no na štadióne sa to neprejavovalo. A tak v roku 2011 síce bola Žarnovica svedkom semifinále MS juniorov, ale slabá propagácia pritiahla na toto zaujímavé podujatie iba 2 000 fanúšikov, takmer toľko ako na ligové preteky organizované v tom roku vzniknutým Speedway Clubom Žarnovica. Ďalšou katastrofou bolo, že prísny Armando Castagna delegát FIM odobral žarnovickej plochej dráhe licenciu, keďže skúsený organizátor AMK PD Žarnovica nedokázal pripraviť dráhu a bezpečnostné prvky okolo nej na primeranej úrovni. V pochmúrnej nálade panujúcej medzi organizátormi a delegátmi FIM vyhral Dán Jensen pred domácim Martinom Vaculíkom.

????????????????????????????????????

2012

Hoci Speedway Club Žarnovica vznikol iba v roku 2011. Už o rok na to dostal dôveru zorganizovať jedno zo semifinálových kôl Majstrovstiev Európy jednotlivcov. 8. júla sa tieto preteky stali korisťou Martina Vaculíka, ktorý získal plný počet, pätnásť bodov. Cestu na štadión si našlo 3 000 fanúšikov.

2013

V sezóne 2013 zorganizoval SC Žarnovica Challenge Majstrovstiev Európy jednotlivcov, do ktorého si museli vybojovať účasť pretekári zo semifinálových kôl, len domáci Martin Vaculík bol priamo nasadený. Išlo o jedny z najvýznamnejších pretekov, ktoré sa na našej dráhe uskutočnili, keďže od roku 2013 sa tento šampionát začal organizovať ako SEC (Speedway European Championship) a stal sa zaujímavým prakticky pre celú plochodrážnu špičku.  Preteky napokon vyhral s dvanástimi bodmi Chorvát Jurica Pavlic. Za ním bola až pätica jazdcov s desiatimi bodmi, ktorí mali ísť dodatkové jazdy. Z účasti v nich sa vzdal Poliak Maciej Janowski, ktorého tak klasifikovali na šiestom mieste. Dodatkovú jazdu vyhral a druhé miesto si zabezpečil Rus Roman Považnyj, tretí v pretekoch skončil ďalší Rus Grigorij Laguta a až štvrté miesto, kvôli neúspechu v dodatkovej jazde zostalo pre žarnovického miláčika Martina Vaculíka.

????????????????????????????????????

2014

V roku 2014 SC Žarnovica opäť zorganizoval jedno zo semifinálových kôl Majstrovstiev Európy jednotlivcov. V pretekoch bol suverénny Poliak Kolodziej, ktorý stratil iba jeden bod. Na druhom mieste skončil Dán Kildemand, ktorý to v danom roku dotiahol až na vicemajstra Európy a tretí bol Švéd Davidsson.

????????????????????????????????????

2015

O rok na to zorganizoval Speedway Club po prvýkrát preteky rangu Majstrovstiev sveta a to jedno zo semifinálových kôl juniorského šampionátu. O víťazstvo sa v dodatkovej jazde museli ,,popasovať“ dvaja štrnásťbodoví jazdci. Dán Thomsen, ktorý dodatkovú jazdu a aj preteky vyhral a celkovo v seriáli MS juniorov obsadil druhé miesto. V dodatkovej jazde a aj v žarnovických pretekoch bol druhý najväčší poľský talent súčasnosti Zmarzlik. Poľský pretekár to však vo finálovej sérii Thomsenovi vrátil, keďže práve on oslavoval v Pardubiciach titul MS juniorov pre rok 2015. Zo slovenských pretekárov sa viac darilo Patrikovi Búrimu, ktorý obsadil trináste miesto a o jedno miesto za ním, na štrnástej priečke, skončil Michal Tomka.

2016

Pre sezónu 2016 dostal Speedway Club jedno zo semifinálových kôl Majstrovstiev Európy jednotlivcov. Diváci, ktorí v ten deň prišli na žarnovický štadión nemuseli ľutovať, pretože mohli vidieť až dvadsaťtri jázd, vďaka tomu, že sa išla dodatková jazda aj o prvé, aj o tretie, aj o náhradnícke – piate miesto. Dodatkovú jazdu o prvé miesto vyhral Švéd Lindgren pred Dánom Thomsenom. Jazdu o tretie miesto vyhral Poliak Przemyslaw Pawlicki pred Švédom. Jonassonom. A miesto náhradníka, t.j. piate miesto, získal Ukrajinec Karpov pred Poliakom Buczkowskim. Z našich bol tentokrát lepší Michal Tomka, ktorý obsadil dvanáste miesto, keď Patrik Búri bol štrnásty.

????????????????????????????????????

2017

Rok 2017 bol výnimočný, keďže sa počas neho na žarnovickej dráhe konalo najprv podujatie svetového významu, ktorým bola Kvalifikácia do Grand Prix 2018 a potom podujatie európskeho významu, ktorým bolo druhé semifinále Majstrovstiev Európy dvojíc.

Júnovú Kvalifikáciu do Grand Prix pred 4 500 divákmi suverénne ovládol domáci miláčik Martin Vaculík, ktorý stratil iba jeden bod. Druhý skončil Slovinec Žagar a o ďalšie priečky sa museli ísť dodatkové jazdy. Tú o tretie miesto vyhral Poliak Miedziński pred krajanom Dudekom a Ukrajincom Karpovom. Bodová rovnosť bola na miestach číslo šesť až osem, pričom postupových miest bolo iba sedem. A tak sa išla ďalšia dodatková jazda z ktorej si postup ďalej zabezpečili Rus Grigorij Laguta a Dán Madsen. Druhý slovenský reprezentant Patri Búri obsadil šestnáste miesto, kým náhradníci Ján Mihálik a Jakub Valkovič do pretekov nezasiahli.

Majstrovstvá Európy dvojíc 2017 celkovo a aj žarnovické semifinálové kolo ovládla poľská trojica Szczepaniak, Musielak a Zengota. Poliaci mali rovnako dvadsaťsedem bodov ako druhí Rusi Kudriašov a Kulakov. A tak opäť musela v Žarnovici rozhodnúť dodatková jazda, ktorú vyhral Szczepaniak. Tretie, tiež postupové miesto si s 24 bodmi vybojovali Lotyši Bogdanovs a Puodžuks. Šieste miesto obsadila slovenská trojica Patrik Búri, Jakub Valkovič a Ján Mihálik, ktorá získala jedenásť bodov, keď z našich si najlepšie počínal deväťbodový Patrik Búri.

2018

Približne 5 000 divákov bolo zvedavých na Kvalifikáciu do Grand Prix, ktorú v sezóne 2018 opäť organizoval SC Žarnovica. Preteky bez akejkoľvek dotácie iba za podpory sponzorov a z vyzbieraného vstupného, ponúkli to najkvalitnejšie čo môže žarnovická plochá dráha mať. Súboje skutočných hviezd sa síce zaobišli bez zraneného Martina Vaculíka, no víťazstvo Slovinca Žagara, účastníka Grand Prix, bolo doslova vydreté až po dodatkovej jazde pred ďalším účastníkom GP Švédom tmavej pleti Lindbäckom. Tretie postupové miesto vybojoval Kolodziej, ktorý to nakoniec dotiahol až do tohtoročného seriálu GP. Postupová trojica bola nad sily niekdajšieho dvojnásobného vicemajstra sveta Hampela z Poľska a ďalších kvalitných pretekárov. Domáci David Pacalaj a Ján Mihálik v tak silnej konkurencii obsadili posledné dve miesta.

Druhým podujatím, tentoraz európskeho významu v sezóne 2018 na našom ovále bolo finále Európskeho pohára dvojíc do 19 rokov. 7. júla sa najlepšími ukázali Poliaci Trofimov, Miśkowiak a náhradník Szlauderbach pred bojovnými Dánmi a Lotyšmi. Naši David Pacalaj, Jakub Valkovič a Ján Mihálik obsadili siedme miesto.

2019

Aj rok 2019 priniesol na náš štadión dve významné podujatia. 8. júna to bolo tretíkrát v rade semifinále Kvalifikácie do Grand Prix. Veľmi silné obsadenie štartovného poľa sľubovalo zaujímavé preteky. A tak aj bolo. Radosť fanúšikov bola o to väčšia, že prvé dve miesta obsadila dvojica, ktorá hájila farby Žarnovice aj v československej Extralige. Vyhral sympatický Dán Anders Thomsen a druhý bol Martin Vaculík. Za nimi skončil bývalý účastník GP Švéd Peter Ljung a posledné postupové miesto do Challenge si zabezpečil v Žarnovici už tradične Slovinec Matej Žagar, ktorý si poisťoval svoje miesto v Grand Prix. Viac sa čakalo od svetového medailistu Poliaka Jaroslawa Hampela, ktorý po dvoch úvodných víťazstvách zvoľnil a nakoniec nepostúpil.

11. augusta bola Žarnovica opäť svedkom finálových pretekov, tentoraz Európskeho pohára do 19 rokov. Boje na dráhe boli mimoriadne napínavé. Za titulom mieril Rus Jevgenij Sajdulin. Keď sa už zdalo, že vyhrá s plným počtom bodov, jeho krajan Kajbušev ho v poslednej jazde pripravil nielen o víťazstvo, no ako sa neskôr ukázalo aj o titul. Jan Kvěch totiž okrem porážky od Sajdulina len vyhrával. Pri bodovej rovnosti oboch pretendentov na titul, museli absolvovať dodatkovú jazdu. V nej Sajdulin tvrdo zaatakoval Kvěch, ten spadol a Sajdulin bol vylúčený. Český pretekár si to však v rozčúlení chcel s Rusom vybaviť ručne-stručne. Našťastie z bitky nič nebolo a Jan Kvěch nakoniec na stupňoch víťazov žiaril šťastím. Domáce želiezko v ohni David Pacalaj nedokázal prehovoriť do boja o popredné umiestnenie a skončil na trinástom mieste.

2020

Rok 2020 bol po celom svete poznačený epidémiou koronavírusu. Keď sa veľká časť organizátorov športových podujatí vzdala a predčasne skončila sezónu, Speedway Club Žarnovica nehádzal flintu do žita a ako jediný v rámci slovenského motocyklového športu zorganizoval významné podujatie. Finále Európskeho pohára do 19 rokov 16. augusta malo zaujímavú predohru. Prietrž mračien a silný, takmer dve hodiny trvajúci dážď, sa pokúsili zrušiť snahu organizátorov. Odradili síce mnoho fanúšikov, ktorých nakoniec zavítalo na štadión do 2000, no neprekazilo preteky. Po enormnej snahe organizátorov sa podarilo neskutočné. Metlami vyhnali vodu z dráhy a perfektne pracujúce odvodnenie dráhy už urobilo svoje. Preteky sa prvýkrát v histórii odjazdili bez jedinej úpravy dráhy. Z víťazstva sa opäť po roku tešil Jan Kvěch z Prahy. No aj tentoraz boli dováci svedkami zlomu v závere pretekov. Pádu sa totiž pred cieľom a takmer istým ziskom titulu, nevyhol Dán Birkemose a tak prišiel v slzách o titul. O tretie miesto potom zviedli súboj v dodatkovej jazde pražský Daniel Klíma a Dán pričom víťazne zo súboja vyšiel český pretekár.

2021

Najvýznamnejším podujatím v histórii slovenskej plochej dráhy boli preteky Grand Prix Challenge, ktoré SC Žarnovica zorganizoval 21. augusta. Bohužiaľ toto podujatie bolo poznačené stále pretrvávajúcou epidemiologickou situáciou a preto prípravy naň začali iba mesiac pred konaním. Ďalšou ranou bolo, že sa pretekov nemohol zúčastniť najlepší slovenský plochodrážnik v histórii Martin Vaculík, ktorý týždeň predtým utrpel zranenie ruky. Plusom bol fakt, že sa do Žarnovice vrátila RTVS, aby urobila priamy prenos z pretekov. Asi 5 000 divákov bolo svedkom napínavých pretekov, kde sa rozhodovalo dokonca o postupových troch miestach. Víťazom sa stal prekvapujúco Poliak Pawel Przedpelski, ktorý spoločne s Austrálčanom Maxom Frickom a Poliakom Patrykom Dudekom postúpil do Grand Prix pre rok 2022.

2022

V sezóne 2022 boli fanúšikovia v Žarnovici svedkami dvoch významných podujatí. 11. júna to bola Kvalifikácia do Grand Prix. V hre boli 4 miesta do GP Challenge v škótskom Glasgowe. Opäť tu bola aj RTVS a priamy televízny prenos. Tentoraz sa v pretekoch predstavil aj Martin Vaculík a počínal si takmer suverénne, keď vyhral so stratou jediného bodu. Postup ďalej si vybojovali veľké hviezdy súčasnej Grand Prix, Angličania Daniel Bewley a Robert Lambert. Štvrtým do partie bol Dán Rasmus Jensen.

Na konci júla v 30. deň, sa v Žarnovici jazdilo zase o postup do finále majstrovstiev Európy juniorov. Tak ako pred rokom, aj tentoraz do pretekov výrazne zasiahol dážď. Niekoľko hodín výdatne pršalo a hodinu pred pretekmi prestalo. To bol dostatočný čas, aby organizátori urobili podľa Jury pretekov nemožné a dali dráhu do zjazdného stavu. Dokonca od 12. jazdy sa už dráha musela aj polievať. Bohužiaľ zlé počasie poznačilo slabú divácku účasť, no preteky boli ako remeň. Mladí juniori ukázali, že dravosť je pre nich dobrá známa a jazdy sprevádzalo množstvo súbojov. Postúpiť mohli len piati najlepší. Z víťazstva sa nakoniec tešil Poliak Jakub Krawczyk.

2023

Rok osláv 70. výročia vzniku žarnovickej plochej dráhy sa niesol v duchu kvalitných pretekov. Rovnako ako predošlý rok nechýbali ani dve podujatia svetového, či európskeho významu. 27. mája to bola opäť Kvalifikácia do Grand Prix za účasti pretekárov z dvanástich krajín. Postúpiť ale mohli len štyria najlepší. Kvalitu pretekov podtrhoval fakt, že sa tu predstavili traja aktuálni pretekári z Grand Prix a v postupujúcej štvorke bola dvojica tých, čo potom postúpili aj z GP Challenge vo švédskom Gislavede priamo do tohtoročnej Grand Prix. Opäť nechýbali kamery RTVS a priamy televízny prenos. Nechýbalo ani výborné počasie, kvalitne pripravená dráha a početná divácka kulisa. Aj tentoraz si víťazne počínal Martin Vaculík. Na druhom mieste sa umiestnil Poliak Szymon Woźniak. Tretí skončil Američan Luke Becker, ktorý si sedem týždňov predtým zlomil ruku práve na žarnovickej dráhe. Posledným postupujúcim bol dánsky objav sezóny Fredrik Jakobsen. Postup naopak ušiel účastníkom GP Maxovi Frickovi a Robertovi Lambertovi.

30. júl rovnako ako pred rokom patril na žarnovickej plochej dráhe juniorom. Semifinále majstrovstiev Európy juniorov opäť ponúklo zaujímavý priebeh. O osem postupových miest sa snažili pretekári z desiatich krajín. Suverénom sa stal neporazený poľský supertalent Wiktor Przyjemski.

Víťazi žarnovických MS a ME

1.22.4.1979MS jednotlivcov – predkoloJiří Štancl, ČSSR
2.20.4.1980MS jednotlivcov – predkoloPetr Ondrašík, ČSSR
3.26.4.1981MS jednotlivcov – predkoloWaldemar Bacik, NSR
4.3.7.1983ME juniorov – semifinálePeter Carr, GB
5.10.6.1984MS jednotlivcov – kont. semifináleZenon Kasprzak, PL
6.9.6.1985MS jednotlivcov – kont. semifináleEgon Müller, NSR
7.22.6.1986MS družstiev – sk. BČSSR
8.14.6.1987ME juniorov – semifinálePiotr Świst, PL
9.5.6.1988MS jednotlivcov – kvalifikačné koloRoman Matoušek, ČSSR
10.24.6.1990MS jednotlivcov – kont. semifináleZoltán Adorján, H
11.24.5.1992MS jednotlivcov – kvalifikačné koloBohumil Brhel, ČSFR
12.15.5.1994MS juniorov – kvalifikačné koloTomáš Topinka, CZ
13.14.5.1995MS juniorov – kvalifikačné koloTomáš Topinka, CZ
14.12.5.1996MS juniorov – kvalifikačné koloJiří Štancl ml, CZ
15.30.8.2003ME juniorov – semifináleAdrian Miedziński, PL
16.9.7.2006Kvalifikácie do GP – kval. koloRyan Sullivan, AUS
17.25.5.2008MS juniorov – kvalifikačné koloEmil Sajfutdinov, RUS
18.4.6.2011MS juniorov – semifináleMichael Jepsen Jensen, DK
19.8.7.2012ME jednotlivcov – semifináleMartin Vaculík, SK
20.6.7.2013ME jednotlivcov – ChallengeJurica Pavlic, HR
21.24.5.2014ME jednotlivcov – semifináleJanusz Kolodziej, PL
22.30.5.2015MS juniorov – kvalifikačné koloAnders Thomsen, DK
23.15.5.2016ME jednotlivcov – semifináleFredrik Lindgren, S
24.6.5.2017Kvalifikácia do GP – kval. koloMartin Vaculík, SK
25.23.7.2017ME dvojíc – semifinálePoľsko
26.19.5.2018Kvalifikácia do GP – semifináleMatej Žagar, SLO
27.7.7.2018EP dvojíc do 19 rokov – finálePoľsko
28.8.6.2019Kvalifikácia do GP – semifináleAnders Thomsen, DK
29.11.8.2019EP do 19 rokov – fináleJan Kvěch, CZ
30.16.8.2020EP do 19 rokov – fináleJan Kvěch, CZ
31.21.8.2021Grand Prix ChallengePawel Przedpelski, PL
32.11.6.2022Kvalifikácia do GP – semifináleMartin Vaculík, SK
33.30.7.2022ME juniorov – semifináleJakub Krawczyk, PL
34.27.5.2023Kvalifikácia do GP – semifináleMartin Vaculík, SK
35.30.7.2023ME juniorov – semifináleWiktor Przyjemski, PL
Predchádzajúci článokTrojica našich mladých pretekárov štartovala v Čechách
Ďalší článokSC Dynamax Žarnovica zvíťazil v Pardubiciach
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.