Poznáme štartovnú listinu žarnovického semifinále ME juniorov

0
1621

V sobotu 29. júla privíta Žarnovica účastníkov semifinále Majstrovstiev Európy juniorov. Má to byť akýsi predkrm pred nedeľnou oslavou žarnovického sedemdesiatročia. No pri pohľade do štartovnej listiny je jasné, že pôjde o vskutku zaujímavé preteky. V hre je osem postupových miest do finále v poľskom Gorzówe.

Preteky juniorov na plochej dráhe majú vždy zaujímavý dramatický náboj, veď ide o jazdcov, ktorí chcú preraziť do svetovej elity a sršia adrenalínom. Žarnovické semifinále k tomu dostalo ešte zaujímavú štartovnú listinu, kde zo šestnástky jazdcov minimálne 11 má reálnu šancu na 8 postupových miest a to môžu prekvapiť aj ďalší.

Najvyššia kvalita už tradične prichádza z Poľska. Minulý rok u nás v rovnakých pretekoch vyhral Jakub Krawczyk z Ostrówa a ten tu bude znova. Spolu s ním sa u nás predstaví aj mladý talent z Gorzówa Oskar Paluch, ktorý obsadil v tohtoročnej poľskej Bronzovej prilbe do 19 rokov 4. miesto. V Žarnovici vlani overenou kvalitou bude Antoni Mencel, ktorý si od nás vybojoval postup do finále. V prebiehajúcej sezóne potvrdzuje dobrú formu, keď v Bronzovej prilbe skončil na perfektnom druhom mieste. Všetci traja sú horúcimi kandidátmi na postup. Troch jazdcov nasadí do Žarnovice aj Česká republika. Pôvodne bolo jedno miesto určené pre domáceho reprezentanta, no bohužiaľ Lukáš Bartoš nečakane ukončil svoje aktivity na plochej dráhe a Juraj Šuška ma stále zdravotné problémy. Z Čiech k nám tak dorazí to najlepšie spomedzi toho najmladšieho. Jaroslav Vaníček je už u nás dobre známy. Darí sa mu aj proti oveľa starším a skúsenejším súperom o čom by mohol hovoriť aj náš Jakub Valkovič. Matouš Kameník je na tom podobne a výborné výsledky však strieda tými horšími, čo je jeho nevýhoda. Jan Jeníček zatiaľ hlavne zbiera skúsenosti a oproti svojim dvom kolegom nepatrí medzi favoritov na postup.

Z Veľkej Británie príde dvojica pretekárov. Najmä Daniel Thompson bude patriť medzi favoritov pretekov. Dobrú formu potvrdil pred pár dňami, keď získal bronz v majstrovstvách Veľkej Británie juniorov. Ace Pijper je zase v Británii naturalizovaný Holanďan, syn slávneho otca Thea Pijpera, ktorý v minulosti štartoval aj v Žarnovici a najväčšie úspechy slávil na dlhej plochej dráhe a stále je aktívnym pretekárom, dokonca už niekoľkokrát štartoval v jedných pretekoch so synom.

Dvoch reprezentantov bude mať v Žarnovici aj Ukrajina. V prípade Nazara Parnického pôjde o meno 17 ročného juniora, ktorý pred svojim zranením ohuroval celé Poľsko, keď neohrozene vstúpil dokonca do extraligového tímu Leszna. Okrem neho tu bude štartovať aj Roman Kapustin.

Horúcim favoritom nielen na postup, ale aj na víťazstvo je nemecký talent Norick Blodorn, dobre známy nielen u nás, ale najmä v Nemecku, vo Veľkej Británii a Poľsku, kde všade jazdí ligu. Okrem toho je tiež vo výbere Nemecka pre Svetový pohár a momentálne jazdí vo finálovej sérii MS juniorov – SGP2, kde mu patrí priebežne 7. miesto. Podobne by sa dalo napísať o ďalšom finalistovi MS juniorov, Slovincovi Anže Grmekovi, ktorý tiež pozná našu dráhu a dokáže porážať oveľa skúsenejších pretekárov. Vlani mieril za víťazstvom v rovnakých pretekoch v Žarnovici, no pád mu to prekazil a musel sa uspokojiť so štvrtým miestom. No a keď hovoríme o favoritoch pretekov, nesmieme preskočiť Rakúšana Sebastiana Kosslera, ktorý taktiež dobre pozná našu dráhu a svoje kvality dokazuje nielen v Poľsku v U24 tíme Lublinu, ale aj napríklad v 1.lige v Čechách, kde jazdí za náš tím.

Francúz Tino Bouin síce nepatrí medzi papierových favoritov, no vlani to na našej dráhe nemal ďaleko k postupu, keď skončil desiaty. Teraz je o rok starší s väčšími skúsenosťami. Artjoms Juhno z Lotyšska je ďalším odchovancom tamojšej kvalitnej plochodrážne školy, čo potvrdil vlani ziskom striebra v lotyšskom juniorskom šampionáte. U nás ešte neštartoval, takže je veľkou neznámou, no môže sa pochváliť exotickým titulom majstra Estónska z roku 2021. Podobne možno napísať o Mattiovi Santinellim z Talianska, ktorý vlani obsadil 4. miesto v majstrovstvách Talianska juniorov. Náhradníkom bude český pretekár a pokračovateľ rodinnej plochodrážnej tradície, Jan Hlačina.

Anže Grmek vľavo počas minuloročného žarnovického semifinále ME juniorov

Predchádzajúci článokV Prahe a Pardubiciach náš tím stál na stupňoch víťazov
Ďalší článokŠtartovná listina 70 rokov plochej dráhy v Žarnovici
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.