Región Gron je aj plochodrážny

0
608

Speedway Club Žarnovica má za desať rokov existencie početnú sieť kontaktov nielen so svojimi sponzormi, ale aj samosprávami, vyšším územným celkom a rôznymi inštitúciami a organizáciami. Všetko s cieľom lepšej propagácie tohto jedinečného športu. Spolupracuje aj s ďalšími organizátormi rôznych športových, či kultúrnych podujatí. Už od roku 2017 je aj členom organizácie Gron.

Možno sa to zdá ako zbytočné odbočenie od plochej dráhy, no treba si uvedomiť, že tá žarnovická nie je len lokálnou záležitosťou. Stovky až tisíce fanúšikov sem ročne cestuje nielen z blízkeho okolia, ale aj ostatných kútov Slovenska, či zahraničia. Priamo tak vplýva aj na cestovný ruch. Preto bolo akosi prirodzené, že sa zapojil do organizácie, ktorá cestovný ruch v našom regióne podporuje. Spolupráca je vďaka šikovným a ochotným ľuďom v Grone veľmi aktívna. Speedway Club Žarnovica má tak možnosť byť účastníkom mnohých výstav a kultúrnych podujatí v rámci propagačného stánku Gron, dokonca aj na medzinárodnej úrovni. Propagovať plochú dráhu tak mohol a môže na Medzinárodnej výstave cestovného ruchu v bratislavskej Inchebe, na Medzinárodných leteckých dňoch v Sliači, či na rôznych kultúrnych podujatiach v regióne. Prínosná je aj propagácia plochej dráhy vďaka rôznym turistickým príručkám, letákom a kalendárom, ktoré Gron šíri aj na akciách, kde SC Žarnovica nemá priamu účasť. Nehovoriac o tom, že v Grone sú dve desiatky miest a obcí z dvoch okresov a ich starostovia a primátori sú taktiež ústretoví k propagácii plochej dráhy vo svojich obciach a mestách. 

Čo je to Gron? Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON združuje samosprávy, podnikateľov, občianske združenia a viaceré organizácie či školy s cieľom podporovať rozvoj cestovného ruchu na strednom Pohroní. Jej členmi je 16 obcí a 3 mestá, v blízkosti rieky Hron od Slovenskej brány po okraje Štiavnických, Kremnických vrchov, cez masív Vtáčnika, okrajom Tríbeča a cez pohorie Pohronský Inovec. Región ukrýva pamiatky bohatej histórie, kultúru, remeslá a množstvo trás vhodných na pešiu turistiku či horskú cyklistiku. Zaujímavosťami sú rieka Hron, u nás splavná v celom úseku, jediný plochodrážny štadión v krajine, kúpele so svetovým unikátom – parným kúpeľom v jaskyni, či moderné planetárium s hvezdárňou.  OOCR sú organizácie zriaďované podľa zákona o cestovnom ruchu a venujú sa marketingu a propagácii atraktivít svojho územia a členov. Taktiež sa snažia prispievať k rozvoju turistickej infraštruktúry. OOCR zabezpečuje prezentáciu regiónu v médiách, napríklad v rôznych turistických reláciách, v magazínoch, v online prostredí. Pozýva do regiónu publicistov či travel blogerov, podieľa sa na tvorbe či podpore podujatí, ktoré dopĺňajú ponuku regiónu. OOCR Región GRON v spolupráci s krajskou cestovkou Za horami, za dolami a s partnermi v regióne vytvára ponuku zážitkov pre návštevníkov. OOCR funguje na základe členských príspevkov svojich členov, navyše intenzívne spolupracuje s Rozvojovou agentúrou BBSK n.o. a krajskou organizáciou CR Banskobystrický kraj Turizmus, ktorej je spoluzakladateľom. Mnoho aktivít organizácia realizuje vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Taktiež udržuje partnerské vzťahy s viacerými subjektami. Je členom Asociácie organizácií CR, ktorá háji záujmy slovenského cestovného ruchu na národnej úrovni.  Záverom snáď už len dodať, že Žarnovica je známa svojim nádherným okolím, plným prírodných krás a historických objektov, čo môžu využiť aj plochodrážni fanúšikovia, ktorí k nám cestujú zo širšieho okolia na preteky. Srdečne pozývame 😉  Viac info na: www.regiongron.sk

Predchádzajúci článokPeter Dürhamer si kedysi vyskúšal aj žarnovickú dráhu
Ďalší článokGašpar Forgáč sa stále vracia do Žarnovice
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.