Rozbahnená dráha a súperi boli nad sily torza žarnovického tímu

0
482

V Kopřivnici pokračovala tretím kolom československá Extraliga v sobotu 9. júna. Účastníkov najprv privítalo pekné slnečné počasie s vysokými teplotami. Asi hodinu pred pretekmi sa to zmenilo a nad Tatrou sa začalo blýskať. Už tréningy boli na pomerne ťažkej dráhe o pretekoch nehovoriac. Rozmar počasia pokazil súperenie jazdcov, ktoré malo nadchnúť početnú divácku kulisu.

Aj napriek silnejúcemu dažďu asi polhodinu pred pretekmi, sa tribúna na štarte zapĺňala divákmi. Ako by to asi vyzeralo, keby nepršalo? Keby bolo keby… Bohužiaľ preteky boli až natoľko poznačené dažďom, ktorý občas ustal, aby sa ešte na chvíľu v menšej intenzite vrátil, že sa dostali iba po svoju 12. jazdu.

Už prvá jazda ukázala, že pre väčšinu účastníkov rozhodne o ich bodovom zisku štart. Výnimku, ktorá potvrdzuje pravidlo síce predviedol Josef Franc, ktorý pekným štýlom dobehol a predbehol Jakuba Jamróga, ale na dlho to bolo všetko.

A práve štarty boli alfou a omegou neúspechu našich pretekárov. Keďže zo štartu vychádzali ako poslední a po prvom kole už vďaka cejchám väčšinou nemali ani jednu z trojice strhávačiek na okuliaroch, nemali šancu dobehnúť svojich súperov. Poslední dvaja v každej jazde skôr pripomínali kvôli tomuto problému cyklistov snažiacich sa hocijakým spôsobom dostať sa do cieľa. Presne to videli diváci v podaní Zdeňka Holuba a Jakuba Valkoviča hneď v druhej jazde. Pokým pre pražského pretekára to bolo zároveň aj posledné vystúpenie, keďže ho Tomáš Topinka už nepostavil, žarnovický manažér to isté urobiť nemohol, keďže mu zo zostavy vypadol David Pacalaj pre angínu a Milen Manev sa z pozície náhradníka posunul na jeho miesto.

Ďalšia bodová pohroma sa valila na náš celok v ďalšej jazde. Tu sa nádeje upierali na Michala Tomku, ktorý išiel juniorskú jazdu s rovesníkmi. Po slabom štarte však bol na poslednom mieste. Do karát mu však zahral pád Patrika Mikela, asi najčastejšie padajúceho Čecha sezóny 2018, v druhej zákrute a jeho následné vylúčenie. Nádej na prvé body však zhasla zároveň s dvojminútovým limitom, ktorý náš pretekár ako jediný nestihol. Škoda, lebo od depa k štartu sa tých 240 metrov dalo prejsť o trochu rýchlejšie a stihnúť tie chýbajúce 3 sekundy na štart. Takto ostala Žarnovica opäť na nule a náš mladík s poučením do budúcna.

Prvé a potom aj ďalšie vystúpenie Martina Gavendu sa skončilo v úvodných kolách jeho vzdaním sa na poslednej pozícii. To už ale svietila jednotka na konte žarnovického tímu vďaka odjazdeniu štyroch kôl Michala Tomku v jazde, z ktorej bol vylúčený za nedodržanie dvojminútového časového limitu Zdeňek Simota. Na prvý skutočne vybojovaný bod sme si museli počkať do siedmej jazdy! Milen Manev ukázal našim mladíkom a Martinovi Gavendovi ako sa zbierajú, keď aj najmenšie bodové zisky. Po štarte sa dostal do nájazdu prvej zákruty spolu s Janom Kvěchom, ale podržal plyn, z výjazdu odovzdal českému mladíkovi cejchu a bod bol v kapse. Príklad bulharského pretekára si však nevšimol Jakub Valkovič, ktorý sa dostal podobne ako Milen do nájazdu prvej zákruty spolu s Patrikom Mikelom a aj napriek tomu, že bol na vnútornom okraji dráhy a mohol tak poslať cejchu a na nulový bodový zisk svojho súpera, obzrel sa a zavrel plyn a do cieľa odkrúžil na poslednom mieste.

V deviatej jazde sa prebudil aj Martin Gavenda a to čo neurobil Jakub v predošlej jazde, urobil on Mikelovi a bol z toho bod. V desiatej jazde v súboji o prvé miesto s Hynkom Štichauerom dostal cejchu Jakub Jamróg až tak, že musel odstúpiť, čo znamenalo bod pre Michala Tomku na dovtedy poslednom mieste.

Ak mal byť pochválený niekto zo žarnovického tímu, tak jedine bulharský pretekár Milen Manev, ktorý ukázal, že nielen vnútrajšok dráhy rozhoduje. Po slabšom štarte to dal v prvej zákrute na stred dráhy a krásnym predbiehacím manévrom za seba odsunul momentálne prvého muža českého juniorského šampionátu, Filipa Hájeka.

Po dvanástej jazde sa organizátori pokúsili napraviť škody na dráhe, ktoré spáchali prírodné živly, no ich márna snaha skončila pri nezjazdnej dráhe, ako ju označili nielen všetci manažéri tímov, ale aj Jury pretekov.

Záverom treba len dodať, že išlo o podmienky na hranici regulárnosti, no dráha bola pre všetkých rovnaká. Bez problémov na nej síce jazdili pretekári ako Václav Milík, Josef Franc, Matěj Kús a ďalší, no to sú profesionáli s bohatými skúsenosťami s takýmito podmienkami. Druhá polovica jazdcov mala problémy a ako bolo písané vyššie, stačilo vyjsť z prvej zákruty napríklad na treťom mieste a takmer na 100% to znamenalo bodový zisk. Mrzí však skutočnosť, že našim chalanom nešli štarty a to rozhodlo. Naproti tomu sa im nedá zaprieť bojovnosť až do cieľa jázd, no tá bola už márna. Určite je to záväzok, aby na domácom ovále trénovali aj v takýchto podmienkach a neodhlasovali svoju účasť na takýchto tréningoch. V Kopřivnici sme tak reálne mohli mať minimálne dvojnásobok bodov a nebyť výsledkovo ďaleko vzadu.

Počas tréningu pred pretekmi si dráhu vyskúšal aj člen žarnovickej Speedway Academy Juraj Šuška, ktorý nebyť skráteného programu, mal vystúpiť aj dvakrát počas prestávok pretekov.

Výsledky:

AK Markéta Praha 25 (Josef Franc 8, Matěj Kús 8, Jan Kvěch 4, Petr Chlupáč 4, Zdeněk Holub 1)

AMK ZP Pardubice 24 (Tomasz Jedrzejak 9, Václav Milík 8, Hynek Štichauer 6, Patrik Mikel 1, Josef Novák NS)

AK 3ton Slaný 17 (Eduard Krčmář 7, Zdeněk Simota 4, Jakub Jamróg 3, Filip Hájek 3)

SC Žarnovica 5 (Milen Manev 2, Michal Tomka 2, Martin Gavenda 1, Jakub Valkovič 0)

Na prezentácii

Rozhodoval štart

 

Aj takto to vyzeralo v prvej zákrute

 

Predchádzajúci článokExtraliga pokračuje v sobotu v Kopřivnici
Ďalší článokPrvé prihlášky na druhé najvýznamnejšie podujatie žarnovickej sezóny
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.