Ruská a maďarská otázka pre Žarnovicu vyriešená

0
379

Ruská plochá dráha ponúka v súčasnosti množstvo kvalitných mladých pretekárov a preto aj nominácia na žarnovické TOP preteky spočíva v mladej dravosti, no samozrejme ovenčenej už aj úspechmi. Maďarská plochá dráha sa v súčasnosti nemôže pochváliť silnou základňou, no stále má pomerne kvalitnú dvojicu pretekárov, ktorí si medzi sebou delia maďarské tituly v posledných rokoch. Do Žarnovice bol nominovaný starší z nich, aktuálny majster Maďarska a bronzový zo slovenského šampionátu.

Norbert Magosi (1975) bude podobne ako pri vlaňajšej Kvalifikácii do FIM Speedway Grand Prix reprezentovať Maďarsko. Magosi je v Žarnovici starý známy. Je jeden z najčastejšie štartujúcich pretekárov v Žarnovici vôbec. Medzi jeho úspechy tak logicky patria aj tie na našej dráhe. Zlatú prilbu SNP sa mu podarilo dvakrát vyhrať a to v rokoch 2005 a 2006. V roku 2007 útočil na tretie víťazstvo na Zlatej prilbe SNP v rade, ktoré by znamenalo, že si ju odnesie do svojej vitríny natrvalo. Preteky mal aj dobre rozbehnuté, po ich základnej časti mal štrnásť bodov a lepší od neho bol iba v ten deň neporazený, šestnásťbodový Čech Filip Šitera. Zo semifinále však nepostúpil a v opravnej jazde spadol. Z reštartu opravnej jazdy síce nebol vylúčený, ale do neho už nenastúpil. Podobnú smolu mal aj na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v roku 2016, keď vo finálovej jazde po kontakte s celkovým víťazom Austrálčanom Rohanom Tungateom spadol, ale z reštartu nebol vylúčený, no nenastúpil do neho. Magosi patrí aj k pravidelným účastníkom Medzinárodných majstrovstiev Slovenska. Pričom ich druhý ročník, v roku 2011, aj vyhral. Je zároveň aj niekoľkonásobným majstrom Maďarska. Vo vitríne má však aj titul z Majstrovstiev Argentíny z roku 2011. To, že nepatrí do starého železa ukázal na tohtoročných Medzinárodných majstrovstvách Slovenska, kde skončil celkovo tretí. Má z roku 2003 aj striebornú medailu z Európskeho poháru klubov, ktorú vybojoval vo farbách Hajdú Volán Debrecen na domácej dráhe v maďarskom Debrecene. Až trikrát vyštartoval vo finále Majstrovstiev sveta juniorov. Najprv skončil v roku 1994 v nórskom Elgane šestnásty, potom v roku 1995 vo fínskom Tampere pätnásty, aby najlepší výsledok vybojoval v roku 1996 v nemeckom Olchingu, ktorým bolo jedenáste miesto. V roku 1996 obsadil aj siedme miesto vo finále Majstrovstiev sveta družstiev v nemeckom Diedenbergene. Vo vlastníctve má aj bronz z Majstrovstiev Európy dvojíc, ktoré sa konali v roku 2006 v slovinskej Lendave. V minulom roku sa predstavil na našej dráhe dvakrát. Najprv to bolo počas Kvalifikácie do FIM Speedway Grand Prix 2018, kde obsadil dvanáste miesto so štyrmi bodmi, keď v nabitej konkurencii dokázal jednu jazdu vyhrať. A potom to bolo na Zlatej prilbe SNP, kde pozbieral šesť bodov, čo stačilo na trináste miesto. Ako bolo už spomínané vyššie, v tomto roku Magosi obsadil tretie miesto v rámci Medzinárodných majstrovstiev Slovenska. Úspešne vkročil aj do tohtoročných majstrovstiev Maďarska, keď ich úvodné kolo, v ktorom bol náš Patrik Búri tretí, vyhral. V sobotňajšom semifinále kvalifikácie do Speedway European Championship v maďarskom Debrecene skončil Magosi najlepšie z domácich Maďarov a to na dvanástom mieste s piatimi bodmi.

Andrej Kudriašov (1991) bude ďalší z kandidátov, ktorý sa bude chcieť predstaviť vo FIM Speedway Grand Prix Challenge v nemeckom Landshute. Kudriašov na to má aj predpoklady. Svedčia o tom jeho výsledky, najmä z minulého roku. V minulom roku spolu s reprezentáciou Ruska vybojoval vo FIM Speedway World Cup-e bronzovú medailu. Okrem toho minulý rok napodobnil rok 2015, v ktorom sa podobne ako vlani prekvapujúco stal individuálnym majstrom Ruska jednotlivcov seniorov. Z individuálnych majstrovstiev Ruska jednotlivcov seniorov má aj dve striebra a to z rokov 2013 a 2016. Z ďalších úspechov treba spomenúť zlato z Majstrovstiev sveta juniorských družstiev z roku 2011. V roku 2012 sa stal majstrom Ruska juniorov. V rokoch 2009 a 2010 pre zmenu vybojoval titul v ruských majstrovstvách juniorov do devätnásť rokov. Ide teda o niekoľkonásobného majstra Ruska v rôznych vekových kategóriách vrátane seniorov. V roku 2013 mal dokonca tú česť byť kapitánom Ruska vo FIM Speedway World Cup-e. Andrej Kudriašov už v tomto roku úspešne reprezentoval Rusko v semifinále kvalifikácie do Speedway European Championship v ruskom Balakove, kde v základnej časti pretekov pozbieral trinásť bodov, aby vo finále skončil druhý. Úspešne si počínal aj v Challenge Speedway European Championship, kde bol po základnej časti pretekov druhý a ani posledné štvrté miesto vo finále nič nezmenilo na jeho postupe do finálovej série o majstra Európy. Andrej Kudriašov už nie je na našej dráhe nováčikom. Spolu s Viktorom Kulakovom minulý rok úspešne v Žarnovici reprezentoval Rusko v majstrovstvách Európy dvojíc. Keď on pozbieral štrnásť bodov a Kulakov trinásť bodov. Rusko malo teda dokopy zhodne dvadsaťsedem bodov ako Poľsko. A tak sa musela ísť dodatková jazda, v ktorej Andrej Kudriašov prehral s Poliakom Mateuszom Szczepaniakom. Obaja boli vo finále majstrovstiev Európy dvojíc doplnení o Artjema Lagutu, napokon vybojovali vo finále týchto majstrovstiev v talianskom Lonigu striebro, keď opäť ako v Žarnovici, tak aj v Lonigu bola nad ich sily poľská trojica Grzegorz Zengota, Tobiasz Musielak, Mateusz Szczepaniak. Pre sezónu 2018 má kontrakty: Poľsko – Wlókniarz Czestochowa a Rusko – Mega Lada Togliatti.

Gleb Čugunov (1999) patrí medzi najväčšie talenty nielen ruskej, ale aj európskej a svetovej plochej dráhy. Pritom jeho meno až do minulej sezóny takmer nik nepoznal. V minulom roku sa však dostal každému plochodrážnemu fanúšikovi do pozornosti svojimi výkonmi, keď spolu s ruskou seniorskou reprezentáciou vybojoval bronz vo FIM Speedway World Cup-e. Gleb Čugunov vynikajúco zaskočil za Grigorija Lagutu, ktorý musel stáť pre doping. Minulý rok sa vynikajúco prezentoval aj na Zlatej prilbe v Pardubiciach, kde dokázal porážať oveľa skúsenejších jazdcov a kde sa dostal až do šesťčlenného finále, v ktorom skončil za Čechom Václavom Milíkom, nórskym Poliakom Runem Holtom a Austrálčanom Maxom Fricke štvrtý. Gleb Čugunov sa minulý rok z pozície pôvodného náhradníka ,,pozrel“ aj do FIM Speedway Grand Prix Challenge, kde pozbieral päť bodov, pričom jednu jazdu vyhral a skončil trinásty. Minulý rok vybojoval aj štvrté miesto v majstrovstvách Európy juniorov jednotlivcov, keď nad jeho sily boli iba víťazný Brit Robert Lambert, Poliak Bartosz Smektala a Dán Andreas Lyager, s ktorým prehral dodatkovú jazdu o bronz. Minulý rok mal premiéru Európsky pohár juniorov do devätnásť rokov, v ktorom skončil šiesty, pričom náš Jakub Valkovič bol ôsmy. Vo finále majstrovstiev Ruska jednotlivcov obsadil minulý rok iba jedenáste miesto so šiestimi bodmi, ktoré bude chcieť však túto sezónu zlepšiť. Chuť si však napravil vo finále majstrovstiev Ruska juniorov, ktoré s maximálnym počtom bodov vyhral. Pre túto sezónu má kontrakty: Poľsko – Betard Sparta Wroclaw, Švédsko – Rospiggarna Hallstavik, Rusko – Mega Lada Togliatti. Gleb Čugunov doposiaľ v Žarnovici neštartoval.

Predchádzajúci článokZ Čiech príde na žarnovické preteky majiteľ svetového bronzu
Ďalší článokUtorková česká juniorka rozhodne o slovenskej reprezentácii