Speedway Academy sa stále rozrastá

0
862

Speedway Academy, ktorá funguje v rámci Speedway Clubu Žarnovica, nabrala nový dych. Po dvoch rokoch útlmu zapríčineného vonkajšími faktormi, prichádza činnosť na plné obrátky. Pomaly nie je týždeň, kedy by sa niekto nový neprihlásil za „učňa“ na pozíciu mechanika, či pretekára.

Marcový nábor do Speedway Academy bol úspešný. Spomedzi prihlásených 16 nových členov sa ujalo niekoľko začínajúcich pretekárov a mechanikov. Prirodzene, že nie každý vydržal. Predsa je to poriadny záber na voľný čas a pre tých mimo Žarnovice aj dochádzanie. No počet členov Speedway Academy neklesol. Záujem mladých neochabuje. Stále sa hlásia noví a noví záujemcovia, medzi ktorými nechýbajú ani dievčatá. Napríklad po skrátenom plochodrážnom víkende sa prihlásili traja záujemcovia (2 na jazdenie a 1 na mechanika) a ešte počas neho dvaja mechanici.

Speedway Academy má od tejto jari vynovené priestory pod depom. Vďaka firme Andreja Šaligu sa podarilo kompletne zrekonštruovať a prerobiť niekdajšiu dielňu, neskôr garáž, opäť na dielňu pre plochodrážne stroje. O všetko súvisiace s elektrikou a osvetlením sa zase postarala firma Elektro Friebert. O vybavenie dielne zase Andrej Šaliga a firma Dužina Štefana Halaja. Vybavenie pre pretekárov, motorky, motory, ochranné prvky a všetko potrebné na motorky, bolo zakúpené z peňazí, ktoré formou dotácie poskytla Svetová motocyklová federácia (FIM) a Slovenská motocyklová federácia (SMF) a samozrejme klubová pokladňa. Tréningová činnosť, náklady na úpravu dráhy a všetko s tým spojené zase môže byť pokrytá z časti z mestskej dotácie, či podpory Banskobystrického samosprávneho kraja. O všetku prácu okolo toho sa pričinili samozrejme členovia SC Žarnovica.

Ako by to však fungovalo, keby nebolo ľudí ochotných priložiť ruku k dielu. Už od vzniku klubu je za tréningy zodpovedný tréner Ján Daniel. Za fungovanie Speedway Academy zodpovedá zase Krzysztof Cap a pomáha mu pri tom Patrik Búri. Ich prácou je učiť mládež pracovať okolo motoriek. Nie je to nič ľahké, mnohí prichádzajú už s nejakými vedomosťami, pre mnohých je to však prvý kontakt s technikou, motorkou. O dráhu sa zase stará Janči Chmola. Polievanie počas tréningov si rozdeľujú Janči Chmola, Feri Šteflovič a autor tohto článku. K tomu treba pripočítať ďalších ľudí, ktorí príležitostne pomôžu či už s technikou, dráhou, čerpadlom a podobne.

Tréningy a školenie prebiehajú pravidelne takmer každú sobotu. Začína sa väčšinou už doobeda prácou na motorkách a ich prípravou na tréning na dráhe, ktorý začína o 16.00 hodine a trvá približne dve hodiny. Potom sa znova pracuje v dielni. Keďže záujem mladých rastie, organizujú sa tréningy aj v stredy. Potom sa ešte hocikedy počas týždňa pracuje v dielni okolo motoriek. Doteraz sme zorganizovali vyše 30 tréninov.

Klub momentálne disponuje tromi kompletnými motorkami (500 ccm) pripravenými na tréningy a jednou 125 ccm. Okrem toho ide v najbližšej dobe zakúpiť ešte dva stroje (500-ky). Tiež má v zásobe množstvo náhradných rámov, kolies, niekoľko motorov a ďalších súčiastok, s ktorými pracujú nádejní pretekári a mechanici. Nechýbajú samozrejme ani kombinézy, prilby, čižmy, rukavice, okuliare a všetko potrebné na vybavenie jazdcov. To sa ešte priebežne dokupuje podľa potreby.

O servis motorov sa pre Speedway Academy stará náš kamarát z poľského Tarnówa Staszek Burza. Práve on zavítal aj 31. júla do našej dielne. Priniesol repasované motory a mladým sprostredkoval vedomosti o príprave motoriek.

V Speedway Academy je snaha učiť mládež nielen práci na motorkách, či jazdeniu, ale aj práci okolo dráhy. Pravidelne sa odhadzuje materiál od mantinelov, roznášajú sa a zapájajú kompresory nafukujúce mantinely, zbierajú väčšie kamienky z dráhy, lepia plagáty pred pretekmi a podobne. Organizujú sa aj rôzne spoločné akcie. Boli sme na pretekoch v Kopřivnici a práve tam sa ide opäť 17. augusta. Najprv navštívime múzeum Tatry a potom preteky MČR juniorov.

Všetko sa sústreďuje na štadión. Nikto si neberie motorky domov. Tak sa vytvára aj partia mladých, ktorí okrem práce zažívajú aj zábavu, či pocit, že niekam patria, že niečo svojou snahou môžu dosiahnuť. A to znie lákavo 😉

Máš záujem patriť do našej partie? Kľudne sa ozvi, napíš (martin.buri@gmail.com, facebook), zavolaj (0911 174 457) a príď na tréning.

Staszek Burza priniesol repasované motory 😉
Keď učí pán majster…
Nechýba dobrá nálada
Pán tréner udeľuje rady pred zjazdom na dráhu
A samozrejme aj na dráhe
A dievčatá máme medzi nami
Na dráhe nikdy nie je nuda
V depe to tiež žije
V garáži býva občas aj poriadok 😉
Na výlete v Kopřivnici
A opäť pri práci v dielni aj s Patrikom Búrim
A zase práca na dráhe
Predchádzajúci článokMedzinárodné majstrovstvá Slovenska majú náhradný termín
Ďalší článokO Pohár priateľstva zabojuje sedem dvojíc
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.