Štartovná listina na prvé žarnovické preteky sezóny je takmer hotová

0
348

Plochodrážna sezóna 2019 začne prvými pretekmi v Žarnovici v nedeľu 28. apríla. Už tradične nimi budú Medzinárodné majstrovstvá Slovenska spojené s Memoriálom Ladislava Eliáša. Čo zaujíma fanúšikov najviac, je určite štartovná listina. Tá je viacmenej hotová už takmer mesiac, len sa muselo počkať na potvrdenie štartov jednotlivých jazdcov. V súčasnosti obsahuje 26 mien pretekárov zo štrnástich krajín.

Podobne ako v uplynulých rokoch, pôjde o pretekárov, ktorí reprezentujú generáciu ovenčenú mnohými úspechmi, ale aj o generáciu, ktorá má všetko pred sebou. Ozdobou je určite Martin Vaculík, ktorému sa len ťažko hľadajú súperi. Jazdci jeho kvalít požadujú za štart niekoľkotisícové sumy, čo nie je v reálnych možnostiach klubu. Avšak vždy sa nájdu medzi nimi aj takí, ktorí štartujú na žarnovických pretekoch, preto, že jednoducho majú v obľube tento ovál, či si ho chcú vyskúšať pred nejakými dôležitými pretekmi, alebo čisto z kamarátstva s organizátormi. A tak aj tentoraz bude mať Maťo niekoľko kvalitných súperov, ktorí si už neraz vybojovali jeho skalp aj na žarnovickej dráhe. Poďme ale po poriadku.

Slovensko: Ako už bolo spomínané o svoj druhý titul majstra Slovenska zabojuje Martin Vaculík. Martin ukázal, že je vo forme, nielen v stretnutí poľskej Ekstraligy, ale aj na pretekoch o Zlaté kladivo v nemeckom Wittstocku, kde skončil na stupňoch víťazov. Ďalšími slovenskými reprezentantmi sú mladí žarnovickí juniori. Najskúsenejším je Michal Tomka, ktorý má pred sebou poslednú sezónu v úlohe juniora a už v minulosti zaznamenal viacero dobrých výsledkov, nevynímajúc Medzinárodné majstrovstvá Slovenska. O dobrý výsledok sa bude snažiť aj Jakub Valkovič. Ten ukázal naposledy v slovinskom Kršku, že dokáže zajazdiť skvelé preteky. Janči Mihálik síce dokázal v Kršku poraziť Michala Tomku, no potom mu to už nešlo. Napraviť si chuť môže na domácich pretekoch. David Pacalaj začal sezónu v peknom štýle. V Prahe v prvoligovom stretnutí mal z našich pretekárov najviac bodov a v Kršku mu stupne víťazov ušli len tesne, keď skončil štvrtý. No v slovinskej „juniorke“ mu patrí druhé miesto. Na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska môže ukázať svoje kvality a pripravenosť na sezónu 2019. Michal Danko je síce najmladším prírastkom medzi žarnovickými plochodrážnikmi, no na tréningoch ukazuje, že dokáže poraziť viacerých z nich. Otázkou je však to, či kvôli technickým problémom dokončí jazdu. Má však ešte možnosť doladiť motorky, aby bol na nedeľu 28. apríla pripravený aj po technickej stránke.

Česká republika: Spoza rieky Moravy k nám prídu samí známi. Minuloročný slovenský titul príde obhajovať Zdeněk Holub, ktorý má dobre rozbehnutú sezónu, čo dokázal skvelým druhým na pražských pretekoch UNITOP, kde štartovala takmer celá česká plochodrážna špička. Víťazom týchto pretekov sa stal Josef Franc, ktorý potvrdil aj štart v Žarnovici. Tohto plochodrážneho veterána netreba v Žarnovici ani predstavovať. Vždy je viac ako dôstojným súperom nášho Martina Vaculíka, ktorého skalp je schopný ukoristiť aj vo finálovej jazde. Štart zostávajúcej trojice českých pretekárov je viac ako jasný. Ide o jazdcov z Moravy, z blízkych Březolup. Tak Martin Gavenda ako aj Martin Málek, či Patrik Mikel, už neraz ukázali, že to na našom ovále vedia, pričom najstarší z nich, Martin Málek už pozná chuť víťazstva v boji o slovenský titul.

Poľsko: Z Poľska sa pôvodne rátalo so Stanislawom Burzom, ktorý má však v ten istý deň ligové povinnosti v Krakówe, kde je trénerom a zároveň aj pretekárom. Taktiež sa rátalo s Adrianom Galom, avšak aj toho povolali na ligové preteky. Otázka poľského pretekára je ešte otvorená, no určite pôjde o kvalitného pretekára, ktorý bude patriť medzi favoritov v boji o titul.

Dánsko: Dánska plochá dráha patrí medzi najkvalitnejšie na svete. Z plejády výborných pretekárov sa v Žarnovici predstaví Emil Grondal. Ide o mladého 23-ročného jazdca, ktorý patrí medzi to lepšie čo krajina Hamleta ponúka. Dobrú formu potvrdil aj nedávnym víťazstvom v pretekoch jednotlivcov do 23 rokov vo svojej krajine. Z minulých rokov vlastní niekoľko cenných kovov z juniorských šampionátov majstrovstiev Európy družstiev a striebro z majstrovstiev Dánska juniorov 2014. Je to pretekár, ktorý má bohaté skúsenosti aj z ligových súťaží na Britských ostrovoch.

Rusko: Získať kvalitného súpera pre Maťa Vaculíka sa snažili organizátori aj v Rusku. Pôvodne bol v merítku pretekár, ktorý patrí do svetovej plochodrážnej špičky, no jeho premrštené finančné požiadavky by pohltili väčšinu financií na všetkých pretekárov dokopy. Preto SC začeril vo vodách ruskej plochej dráhy ešte raz a dohodol sa s Renatom Gafurovom. Tento majster Európy a medailista z ďalších európskych šampionátov, niekoľkonásobný majster Ruska, stále patrí medzi to najkvalitnejšie čo ruská plochá dráha ponúka. V Žarnovici štartoval už viackrát. Dokonca v roku 2012 získal slovenský titul. Pri jeho mene je však ešte otáznik, nakoľko stále nie je jasné, či bude uvoľnený jeho poľským klubom. Ruskú plochú dráhu už tradične budú v Žarnovici reprezentovať aj jazdci z najmladšieho pokolenia, ktorí sú známi svojou dravosťou a veľkým talentom. Tentoraz to budú Jevgenij Sajdulin a Vjačeslav Monachov. V prípade Sajdulina ide o „obojživelníka“, ktorý štartuje v zime aj na ľadovej plochej dráhe. Obaja sa vlani predstavili aj v ruskom šampionáte jednotlivcov – seniorov, kde v silnej konkurencii Monachov obsadil výborné siedme miesto. Jevgenij Sajdulin je zase vicemajstrom Ruska do 19 rokov.

Slovinsko: Už tradične farby Slovinska bude hájiť Matic Ivačič. Matic má za sebou výbornú sezónu, kedy sa prebojoval do zostavy v poľskej Bydgoszczy a aj pre tento rok je jej stálou súčasťou. Svoje kvality dokazoval aj vlani počas Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, kedy sa nečakane zaradil medzi favoritov na titul a obsadil piate miesto, pričom po základnej časti pretekov bol tretí.

Fínsko: Aj v sezóne 2019 sa v Žarnovici predstaví pretekár z ďalekého Fínska. Bude ním podobne ako vlani mladý talentovaný Niklas Säiryo. Viacnásobný medailista fínskych juniorských šampionátov, poskytne opäť možnosť ukázať, ako je na tom fínska plochá dráha so svojimi mladými talentami. 

Maďarsko: Od našich južných susedov príde o slovenský titul bojovať majster Slovenska z roku 2011 Norbert Magosi. Ide síce už o štyridsiatnika, avšak jeho výkony sú stále na dobrej úrovni, čo potvrdzuje každoročne. V minulej sezóne sa stal majstrom Maďarska. V Žarnovici pozná chuť víťazstva dokonale, keď okrem titulu majstra Slovenska si tu dvakrát vybojoval víťazstvo v Zlatej prilbe.

Nemecko: Nemeckú plochú dráhu bude v Žarnovici reprezentovať mladík Niels Oliver Wessel, ktorý sa na našom ovále predstavil vlani počas Európskeho pohára dvojíc do 19 rokov. Ide o talentovaného mladíka, ktorý bude vyrovnaným súperom našich juniorov.

Holandsko: Prvýkrát v histórii Medzinárodných majstrovstiev Slovenska sa o titul bude snažiť aj pretekár z Holandska. Geert Bruinsma je 24-ročný pretekár, ktorý má najväčší počet pretekov za sezónu v Nemecku.

Lotyšsko: Jevgenij Kostigovs skončil v roku 2017 v slovenskom šampionáte na výbornom treťom mieste. Tento dravo jazdiaci pretekár dokázal v základnej časti spomínaných pretekov, štyri kolá atakovať vedúcu pozíciu Martina Vaculíka a aj preto bol zaujímavým pre organizátorov tohtoročného šampionátu. Ide o predstaviteľa bohatej a kvalitnej liahne lotyšských plochodrážnych talentov z Daugavpilsu. 

Ukrajina: Pretekári z Ukrajiny patria medzi stálych účastníkov pretekov na žarnovickej plochej dráhe. Tentoraz sa tu predstaví Andrij Kobrin jazdiaci túto sezónu s maďarskou licenciou, vďaka ktorej verí vo väčšiu porciu pretekov v zahraničí. Andrij patrí medzi to najlepšie z ukrajinskej plochej dráhy a 28. apríla bude patriť medzi favoritov na stupne víťazov. Vestu náhradníka si oblečie mladý Andrij Rozaljuk.

Bulharsko: Tradičným účastníkom žarnovických pretekov je Bulhar Milen Manev. Ide o pretekára – veterána, ktorý dokáže porážať mladých dravých juniorov.

Rumunsko: Rumunská plochá dráha disponuje niekoľkými juniormi a jedným z najlepších je Andrei Popa, ktorý je známy aj v Žarnovici a snaží sa čo najviac štartovať po celej Európe. 

 

 

Predchádzajúci článokNa juniorských stupňoch víťazov v Kršku sme mali väčšinu
Ďalší článokNaši plochodrážnici skončili v druhej polovici výsledkovej listiny
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.