Uplynulo desať rokov čo nás opustil kamarát Matija

0
495

Čas veľmi rýchlo letí. Hovorí sa, že zahojí aj rany. No tá v srdci fanúšikov plochej dráhy, ktorú spôsobila smrť mladého slovinského pretekára, ktorý mal život a nielen ten plochodrážny ešte pred sebou, stále ostáva. Dnes si pripomíname desať rokov od smutnej udalosti.

Matija Duh sa narodil 3. apríla 1989. Podobne ako viacerí jeho rovesníci z okolia slovinského Krška, aj on sníval, že raz bude plochodrážnikom. To sa mu aj podarilo. Kariéru začal v spomínanom Kršku. Už v juniorskom veku patril medzi špičku v slovinskej plochej dráhe vo svojej kategórii a to sa bavíme o konkurencii dvoch desiatok jazdcov. Dokázala to viacerými titulmi majstra Slovinska juniorov, kde súperil najmä s Alexandrom Čondom. V seniorskom veku to už mal podstatne ťažšie. Silná generácia slovinských pretekárov reprezentujúcich vtedy ešte tri kluby (Krško, Lendava, Ljubljana), v ktorých vládol tvrdý klubizmus, dávala málo príležitostí dostať sa do tímu Slovinska v Jadranskej lige, ktorú vtedy jazdili okrem Slovincov aj Česi, Chorváti a od roku 2011 aj Žarnovica.

V roku 2011 sa do Jadranskej ligy prihlásil Speedway Club Žarnovica, ktorý vtedy začínal prakticky z ničoho. Sedemčlenný tím skladal nielen zo slovenských pretekárov (Martin Vaculík, Vladimír Višváder, Ján Halabrín a Tomáš Kis), ale aj zahraničných posíl ako Martin Málek, Fritz Wallner, Martin Gavenda a ďalších. Krško ponúklo na hosťovanie troch svojich juniorov, medzi ktorými bol aj Matija Duh. Práve on si vybudoval k žarnovickému klubu najlepší vzťah. Do Žarnovice prichádzal na rôzne propagačné akcie, autogramiády, či na Plochodrážny ples. V klube bol braný ako domáci pretekár aj keď jazdiaci so slovinskou licenciu. Farby Slovenska v lige reprezentoval aj na dráhach v Slovinsku. Bola to pre neho akási satisfakcia za to, že tam sa do tímu nezmestil. Nakoniec sezónu 2011 ukončil ako najlepší jednotlivec slovenského tímu. Podobne tomu bolo aj v roku 2012, kedy dokonca pomohol Žarnovici jazdiacej pod hlavičkou Slovenska vyhrať Jadranskú ligu. Spolupráca mala pokračovať aj v sezóne 2013. Dokonca sa uvažovalo aj nad slovenskou licenciou pre Matiju.

Svoju zimnú prípravu Matija chcel začať čo najlepšie a preto súhlasil s turné do Argentíny, kde cestoval, aby sa zúčastnil viackolových majstrovstiev Argentíny. Všetko vyzeralo dobre až prišiel 30 január a do Žarnovice dorazila hrozná správa. Matija mal v Bahía Blance pád, kedy v plnej rýchlosti spadol, pričom svoje urobili nedokonalé mantinely, ktoré predstavovali betónom napustené pneumatiky z áut. Početné poranenie hlavy spôsobili, že od momentu pád bol v kóme. Lekári sa snažili robiť čo mohli, no stále sa ukazovali ďalšie a ďalšie problémy. Do Argentíny cestoval za ním nielen jeho brat, ale aj priateľka zo Žarnovice. Nakoniec nič nepomohli a Matija od nás odišiel ráno 3. februára.

Nielen pre žarnovický klub to bola obrovská tragédia. Prišli sme o pretekára, ale hlavne o dobrého kamaráta, ktorý aj napriek menšej jazykovej bariére vždy pomáhal ako sa dalo a vedel poradiť aj našim mladým plochodrážnikom. Bol to človek s veľkým srdcom. Na druhý deň po jeho smrti klub dal odslúžiť v Žarnovici zádušnú svätú omšu a po jeho prevezení sa predstavitelia klubu zúčastnili aj na pohrebe. Taktiež prebehla zbierka medzi fanúšikmi na pomoc pri pokrytí jeho prevozu z Argentíny do Slovinska.

Dnes si teda spomíname na nášho kamaráta. Nakoľko je to už desať rokov, aj teraz dal Speedway Club Žarnovica za Matiju odslúžiť svätú omšu. Tá ma svoj termín na štvrtok 9. februára o 18.00 hod. vo farskom kostole sv. Petra a Pavla v Žarnovici.

Matija nikdy na Teba nezabudneme!!! Ostávaš v našich srdciach. Odpočívaj v pokoji.

Predchádzajúci článokZomrel jeden z prvých žarnovických plochodrážnikov
Ďalší článokHľadáme firmy a ľudí ochotných podporiť žarnovickú plochú dráhu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.