Žarnovica sa môže tešiť na majstrov Európy

0
909

Štartovná listina na Grand Prix Challenge je síce známa už od 19. júna, kedy sa odjazdili všetky štyri kvalifikačné kolá, no my sa podrobnejšie pozrieme, kto to vlastne na našej dráhe bude štartovať. Dnes si posvietime na troch pretekárov, ktorí sa môžu pýšiť titulom majstra Európy. 

Martin Vaculík, Andžejs Lebedevs a Robert Lambert majú spoločné to, že sa ich mená nachádzajú na listine víťazov Majstrovstiev Európy jednotlivcov. Aby sme dokázali lepšie pochopiť ich úspech, všetci traja ho získali už v obnovenom šampionáte, kde skutočne štartuje európska plochodrážna elita a museli oň bojovať v štyroch a viacerých finálových kolách.

„Najstarší“ titul zo spomínanej trojice má naša slovenská plochodrážna hviezda Martin Vaculík z roku 2013. Bol to pre neho a pre slovenskú plochú dráhu obrovský úspech. Jeho výsledok možno podčiarknuť faktom, že do posledného finálového kola v poľskom Rzeszówe nastupoval až s päťbodovou stratou na trojnásobného svetového šampióna z Dánska Nicki Pedersena. Bol to obrovský šok, eufória, nadšenie všetkých slovenský fanúšikov. Výbuch radosti nemal konca. A to ešte vo finálovej jazde mal dve nazavinené kolízie najprv s Poliakom Zengotom a potom Rusom Artjomom Lagutom. Obe ustál a vyhral čo sa dalo. 

Potom prešlo niekoľko rokov a prišla sezóna 2017. Vo finálovej sérii ME jednotlivcov, alebo medzinárodným jazykom nazývanej aj SEC, už náš reprezentant neštartoval. No toto už bola sezóna Lotyša Andžejsa Lebedevsa. Ten dokázal za sebou udržať strieborného Artjoma Lagutu a prekvapenie sezóny Václava Milíka.

Andžej Lebedevs je 26-ročný pretekár z lotyšského Daugavpilsu. Od začiatku svojej kariéry patril medzi veľké talenty. Dokázal to aj svojim štvrtým miestom vo finálovej sérii MS juniorov v roku 2013. V tom istom roku bol strieborný v ME juniorov, keď lepší od neho bol iba Dán Michelsen. V roku 2016 sa stal najlepším pretekárom v poľskej 1.lige. Niekoľkokrát bol nasadený aj ako divoká karta v GP Daugavpilsu. Najlepšie si počínal v roku 2013, keď obsadil siedme miesto. Stálym účastníkom v seriáli Grand Prix doteraz nebol. Je stálicou a oporou lotyšskej reprezentácie a patrí do širšej svetovej plochodrážnej špičky. V Žarnovici doteraz štartoval trikrát v rokoch 2017-2019. Zakaždým to bolo počas Kvalifikácie do GP. Najlepšie si počínal v roku 2019, keď obsadil piate miesto, no bohužiaľ išlo o prvé nepostupové miesto do Challenge. 

Robert Lambert je po Tai Woffindenovi najtalentovanejší a najlepší pretekár z Britských ostrovov. Možno to málokto tuší, ale okrem európskeho titulu spája tohto britského mladíka s našim Martinom Vaculíkom aj niečo iné. Obaja sa totiž narodili 5. apríla. Rozdiel je iba v rokoch. Kým Maťo je ročník 1990, Robert je 1998. Cesta za európskym titulom pre Roberta Lamberta bola najdlhšia spomedzi spomínanej trojice. Pokým Maťovi a Andžejsovi stačili na titul štyri finálové kolá, v roku 2020 kedy vyhral Robert, ich bolo päť. Vďaka tomu si podľa nových pravidiel vybojoval aj účasť v seriáli Grand Prix 2021. 

Robert Lambert pochádza z mesta Norwich, v ktorom sa jazdilo na plochej dráhe už v predvojnovom období. V roku 1964 sa tu však odjazdili posledné preteky a odvtedy sa obnoviť plochú dráhu v tomto meste nepodarilo ani po pokuse legendárneho Ove Fundina. Avšak jazdí sa tu trávnatá odnož tohto športu a existujú tu aj dve dráhy pre plochú dráhu na bicykloch. Robert začínal s plochou dráhou v roku 2007, kedy absolvoval prvé preteky ešte na motorke 250 ccm. Práve v nižších kategóriách na trávnatých dráhach sa na Britských ostrovoch jazdí niekoľko šampionátov a z nich má Robert Lambert aj niekoľko titulov. V rokoch 2012 a 2013 jazdil s nemeckou licenciou, nakoľko tamojšie pravidlá dovoľovali skorší štart na 500 ccm. V rokoch 2017 až 2019 trikrát vyhral majstrovstvá Veľkej Británie juniorov. V roku 2017 ovládol aj európske juniorské súťaže, keď vyhral nielen Európsky pohár do 19 rokov, ale aj titul majstra Európy juniorov. V roku 2018 sa stal britským šampiónom a potom v roku 2020 prišiel už spomínaný európsky titul v jednotlivcoch a po ňom účasť v tohtoročnom seriáli Grand Prix. Okrem toho je Robert súčasťou tímu Veľkej Británie pre Speedway of Nations. V roku 2018 získal spoločne s Tai Woffindenom striebro. V Žarnovici tento britský pretekár ešte neštartoval, ale aj tak ho možno zaradiť medzi horúcich favoritov na postup.

Predchádzajúci článokNa žarnovickom štadióne prebiehajú prípravy vo veľkom
Ďalší článokZačal predpredaj vstupeniek na Grand Prix Challenge
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.