Žarnovica videla pekné extraligové súboje

0
370

V nedeľu 3. júna pokračovala žarnovická plochodrážna sezóna tretími pretekmi. Po dvoch týždňoch od Kvalifikácie do GP, pricestovalo v rámci československej Extraligy do Žarnovice opäť viacero špičkových jazdcov. Svoje majstrovstvo ukázali v peknom štýle a to nielen vicemajster sveta, či dvojnásobný medailista majstrovstiev Európy, ale aj ďalší.

Možno málokto čakal, že víťazstvo si zo Žarnovice neodnesú Pardubice. Tie totiž postavili na štart nielen Václava Milíka, ale aj Poliaka Patryka Dudeka, ktorí patria medzi to najlepšie čo svetová plochá dráha ponúka. Naopak od zraneniami zdecimovanej Žarnovice sa skôr očakávalo zbieranie skúseností jej juniorskej zostavy podporenej Poliakom Adrianom Galom. Prekvapili však jazdci zo Slaného, kde sa okrem už tradičných opôr Eduarda Krčmářa a Poliaka Jakuba Jamróga ukázal aj vo veľkom štýle jazdiaci Zdeněk Simota.

Preteky s nádhernými súbojmi videlo okolo 1 000 fanúšikov, ktorí si z množstva akcií konaných v Žarnovici a na blízkom okolí z príležitosti MDD vybrali práve plochú dráhu. Už prvé jazdy priniesli na tribúny vzrušenie. Hneď v tej úvodnej si skalp vicemajstra sveta Dudeka vybojoval nielen Zdeněk Simota, ale aj veterán českých dráh Josef Franc. Ján Mihálik v tejto konkurencii na body nedosiahol. V podstate aj v ďalších jazdách mal každý jeden bod domácich cenu zlata. Ťažko bolo porážať české esá, či poľských extraligistov. Naši juniori podali bojovný výkon, veď v konkurencii svojich českých vrstovníkov vlastne stratili iba dva body (po jednom s Janom Kvěchom a Patrikom Mikelom), inak si dokázali zakaždým poradiť s najlepšími českými juniormi.

Najviac bodov domácim priviezol samozrejme Adrian Gala. Sympatický pretekár z Gniezna, ktorý patrí do plochodrážnej rodiny (jeho otec a aj dvaja strýkovia jazdili na plochej dráhe hlavne v 80. rokoch) a žarnovický extraligový tím reprezentuje od minulej sezóny, mal síce pomalší úvod, no to skôr bolo možné pripísať na úkor silných súperov. Adrian dobre štartoval a naplno zatiahol v najdôležitejšej chvíli, keď dvanástu jazdu premenil na šesťbodový zisk vďaka žolíkovi. Víťazstvo mal na dosah aj vo svojej poslednej jazde, ale Václav Milík to dal na širší oblúk a predbehol v Žarnovici udomácneného Poliaka.

Páčil sa aj výkon dravo jazdiaceho Davida Pacalaja, ktorý je po zranení Martina Vaculíka a Patrika Búriho slovenskou jednotkou. Bez problémov spacifikoval vo svojej prvej jazde v druhom kole priebežne druhého najlepšieho juniora u našich západných susedov Petry Chlupáča. Aj vo svojej druhej jazde, kde z pozície náhradníka opäť naskakoval za Jána Mihálik ukázal zuby. Tentoraz si vyšliapol na Eduarda Krčmářa. Avšak minuloročný vicemajster Európy juniorov sa pozeral na plecia nášho 16-ročného juniora iba jedno kolo. Kdežto Jan Kvěch, momentálne tretí junior v Čechách, sa díval na Davida zo zadu až do cieľa. Ďalším porazeným na Davidovom konte bol Patrik Mikel, minuloročný majster Čiech do 19 rokov. Poriadny rozruch spôsobil David aj v 18. jazde, kde si trúfol z výjazdu prvej zákruty na samotného Václava Milíka.

V dobrom svetle sa predviedol aj Michal Tomka, Ten aj vďaka lepším štartom nazbieral štyri body a potvrdil napredovanie po dlhej prestávke zavinenej minuloročným zranením. Ostáva veriť, že jeho forma bude rásť z pretekov na preteky a stane sa opäť oporou žarnovických ligových tímov. Prvá jazda vyšla Jakubovi Valkovičovi, ktorý aj napriek slabšiemu štartu dokázal v druhom kole predbehnúť Petra Chlupáča a pripísať si jeden bod. V ďalšom priebehu jázd sa mu už v silnej konkurencii toľko nedarilo, pričom v jednej z jázd mal aj menší pád, no nasadol na motorku a došiel do cieľa, čo je dôležité najmä v ligových stretnutiach. Ján Mihálik sa nakoniec v pretekoch predstavil iba v jedinej jazde, hneď v tej prvej a do ďalšieho priebehu už nezasiahol.

Výkony našich mladíkov dávajú nádej, že aj v ďalších stretnutiach pôjdu nahor a Žarnovica bude vyrovnanejším súperom českých extraligistov.

Výsledky:

1. AK 3ton Slaný 38 (Zdeněk Simota 13, Eduard Krčmář 12, Jakub Jamróg 12, Petr Chlupáč 1)

2. AMK ZP Pardubice 34 (Václav Milík 13, Patryk Dudek 12, Hynek Štichauer 7, Patrik Mikel 2, Josef Novák 0)

3. AK Markéta Praha 30 (Josef Franc 14, Matěj Kús 9, Michal Škurla 4, Jan Kvěch 3, Filip Hájek 0)

4. SC Žarnovica 22 (Adrian Gala 13, Michal Tomka 4, David Pacalaj 3, Jakub Valkovič 2, Ján Mihálik 0)

 

 

 

Predchádzajúci článokŠtartovná listina a ďalšie informácie k zajtrajšej Extralige
Ďalší článokUž o mesiac nás čaká plochodrážny víkend
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.