Žarnovickí plochodrážnici sa pripravujú na sezónu

0
754

Plochodrážna sezóna 2022 má už jasné kontúry. Poznáme kalendáre a pomaly spoznávame aj plány jednotlivých pretekárov a ich ambície, či ciele. To, či sa im ich podarí naplniť a aká sezóna ich čaká minimálne na jej začiatku, ukáže aj ich kondičná príprava.

Doba kovidová trvajúca bezmála už tretiu zimu spôsobila, že aj tentoraz majú žarnovickí (rozumej slovenskí) plochodrážnici individuálnu prípravu. Tá preverí aj ich chuť k poctivému prístupu.

Jednoznačne najsledovanejším slovenským plochodrážnikom je Martin Vaculík. Maťo je profesionál, ktorý by mal byť vzorom pre všetkých, čo chcú v tomto športe niečo znamenať. Počas týchto dní je v častom kontakte s vedením SC Žarnovica a v jednom zo svojich telefonátov prezradil aj kde a ako sa pripravuje na sezónu. „Trénujem s Marošom Molnárom, ktorý mi vypracoval celý tréningový plán. Kvôli situácii cvičím doma, kde som si urobil vlastnú posilňovňu. Je šťastie, že mám všetko vybavenie, ktoré potrebujem na 100%-tnú prípravu. Som rád, že mám stabilný aj tím mojich mechanikov, ktorých nemusím vôbec kontrolovať. Na konci sezóny si vždy povieme, čo sa bude meniť a dohodneme sa na podstatných veciach a oni potom objednajú všetko čo treba. Dohodneme termín, dokedy to má byť hotové a vtedy to aj hotové je. V polovici februára bývajú motorky pripravené na tréningy. Inak si samozrejme ešte užívam čas doma s rodinou,“ zhrnul svoju činnosť mimo sezóny na pár riadkoch náš reprezentant.

A ako to vyzerá u Jakuba Valkoviča? „Počas týždňa chodím behať a do posilňovne. Cez víkend idem buď niekam na lyže alebo behať a v nedeľu chodíme hrávať florbal do telocvične. Nedávno sme mali sústredenie v Poľsku, kde sme mali záťažové testy a kondičné tréningy. Chodili sme na ski alpove lyže, bežky a cvičiť do telocvične,“ zhrnul svoju prípravu Jakub.

„Beh, turistika, otužovanie, jazda na motorke, cvičenie… to je moja príprava, ktorá mi pomáha aj v bežnom fungovaní. Jazdu na asfalte sme zase zaradili do prípravy. Oproti jazde na ľade je trošku zložitejšia a lepšia na techniku jazdy, nakoľko pretočenie na ľade sa dá udržať, no na asfalte to je hneď katapult. Ale keď bude dobrý ľad, tak som pripravený zmeniť povrch,“ opísal svoju prípravu na comeback v jednom z predošlých rozhovorov Patrik Búri.

Takže moja príprava je hlavne kardio, čiže jazda na bicykli a beh. Chodím na tréningy bojových športov, čiže veľmi dobrý crossfit. Vo voľnom čase chodím jazdiť motokros nech mám troška kontakt s motorkou,“ v skratke zhrnul svoju prípravu Rastislav Cíferský.

Najmladší spomedzi našich plochodrážnikov Juraj Šuška, taktiež pracuje na sebe. „Moja zimná príprava spočíva v cvičení na posilňovacej veži a lavičke, pokiaľ to umožňuje počasie, tak aj jazda na bicykli v teréne. Tréning mám rozdelený na dve fázy za deň. Poobede cvičenie na veži a večer na ľavici a poduške. Robím 20 sérií z každého cviku,“ popísal jednotlivé činnosti Juraj.

Zostáva dúfať, že chalani budú na sebe makať a my spolu s fanúšikmi budeme svedkami vydarenej sezóny s čo najlepšími výsledkami.

Predchádzajúci článok1.liga bude mať medzinárodnejší charakter
Ďalší článokPoznáme žarnovický kalendár Martina Vaculíka
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.